5.Kolordu 8. Alay
16 Aralık 2020

8. Alay, Ekim 2018’de Dera’nın doğusundaki Busra eş-Şam’da bölgedeki eski muhalif milislerin, rejim güçlerine yeniden entegre edilmesi amacıyla Rusya tarafından kuruldu.

Dera’daki muhaliflerin sahadaki yenilgisinin ardından askeri istihbarat ve Rusya ile temaslı milis güç komutanları üzerinden güçlü bir insan kaynağı sağlandı.

Eski muhalif Ahmet el-Avde’nin komutasındaki 8.Alay, hiyerarşik olarak yine Rusya tarafından şekillendirilen 5.Kolordu’nun altında bulunmaktadır. 5. Kolordu’nun aksine ise henüz Suriye Savunma Bakanlığı tarafından “resmen” tanınmamaktadır.

8.Alay’ın Rusya ile yakın ilişkilere sahip komutanı Avde, aynı zamanda Ürdün ile ilişkilerini geliştiren bir figür olarak sivrilmektedir.

Dera başta olmak üzere güney Suriye’de rejim ile gerçekleşen mutabakatla oluşan statükonun devamı görevini ifa eden 8. Alay, aynı zamanda bölgedeki İran etkisine karşı Rusya’nın sahadaki denge unsuru konumundadır.

Rejimin İran yanlısı unsurlarıyla da karşı karşıya gelen 8. Alay, son dönemde Suveyde’de rejim yanlısı yerel Dürzi milis güçleriyle şiddetli çatışmalara girdi.

2019 Nisan verilerine göre, 8. Alayın o dönem 1600’e yakın askerinin 900’ü Busra eş-Şam ve çevresinden gelen eski muhalif savaşçılardan oluşmaktadır.

Üyelerine maaş ve rejim tutuklamalarına karşı koruma sağlayan 8. Alay’a 2020’de eski muhalifler ve ordu firarilerinden ciddi bir katılım talebi olurken, binlerce başvurudan sadece 900’ü kabul edilerek 8. Alaya katıldı ve temel askeri eğitimlerini tamamladı.