Bağımsız Kürt Meclisi Kurucu Başkanı Nebih Musa Taha Ebu Salih ile Röportaj
28 Mart 2020

Röportajı gerçekleştiren: Ömer Özkizilcik

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben, Nebih Musa Taha Ebu Salih. Halep Kürtlerinden, lise mezunu bir çiftçiyim. Azez bölgesinden Kürt Didi aşiretine mensubum ve aynı zamanda bu aşiretin lideriyim. Aşiretimizin nüfusu 40-45 bin arasındadır. Bunun yanında Suriye’nin geneline yönelik kurulan Suriye Kürt Aşiretleri Topluluğu Başkanı ve Bağımsız Kürt Meclisi Kurucu Başkanı’yım.

Bağımsız Kürt Meclisi nedir?

Bağımsız Kürt Meclisi, Kürt halkının isteği doğrultusunda 2020’nin ilk gününde kuruldu. Meclisimiz sadece özgürleştirilmiş bölgelerde bulunuyor. Özgürleştirilmiş bölgelerde diğer halklara baktığımız zaman Kürt halkına sunduğumuz hizmetleri ve imkânları hissetmedikleri inancı ile Bağımsız Kürt Meclisini kurma gereksinimi duyduk. Genel olarak şu ana kadar Kürtlere yönelik kurulan organizasyonlar ve STK’lar sadece Kürt halkı üzerinden pazarlık yapıyor. Dokuz yıl boyunca birçok Kürt oluşum, rejime yakın olmalarından ötürü Kürt halkına fayda sağlayamadı. Bu gibi kuruluşlar ve partiler sadece kendilerini destekleyen devletlerin ajandalarını ve emirleri uyguluyorlar. Kürt halkı ile herhangi bir bağları bulunmamaktadır. Buna binaen biz de Bağımsız Kürt Meclisinin gerekli olduğunun inancını taşıyarak, Kürt halkının isteklerini önceleyerek ve onların talepleri doğrultusunda bu meclisi kurduk. Biz aynı zamanda dünyaya şu mesajı vermek istedik; Kürtlerin geneli PKK sempatizanı değildir. Kürtler vatansever bir halktır. PKK Kürtleri temsil edemez. Kürtlerin haklı taleplerini ifade etmek üzere bizler de güçlü bir şekilde varız. Bizler Suriyeli Kürtlerin çıkarlarını savunan ve gözeten bir oluşumuz. Tabi bizim ilk ve en önemli hedefimiz PKK/YPG ve SDG gibi Kürtleri temsil ettiğini iddia eden kişilere karşı mücadele etmektir. SDG örtüsü altında varlıklarını gösteren bu gibi partilere karşı mücadele ediyoruz. Söz konusu yapılar gibi ayrılıkçı hedefleri olan bütün gruplara karşı savaşımız devam edecektir. Bizler Afrin’in özgürleştirilmesinde rol aldık ve savaştık. Şu an bizim askeri grubumuz var ve bu askeri grubumuz SMO’nun bileşenlerinden birisi. Bizim Türkiye’deki kardeşlerimizle aramızda çok güçlü bir bağ bulunmaktadır. Bu doğrultuda bir ofis oluşturduk ve şu an sürekli Türk kardeşlerimiz ile bu ofis üzerinden iletişim halindeyiz. Özellikle Afrin’in özgürleştirilmesinde ZDH’de ve BPH’de Türk kardeşlerimiz bize öncülük ederek çok özel imkânlar sundular. Türk kardeşlerimiz bizim topraklarımızda şehit verdi, bizler de bu topraklarda şehit verdik. Bizim şehitlerimizin kanları birbirine karıştı. PKK ve tüm bölücü terör örgütlerine seslenmek istiyorum; bizim Türk kardeşlerimiz ile çok güçlü ve kopmaz bir bağımız mevcuttur. Biz burada herkesle şunu paylaşıyoruz; PKK bir terör örgütüdür. Vatanperver Kürtler olarak bizim PKK ile savaşmamız farzdır. Ayrıca şunu da vurgulamak isteriz ki Türkiye’nin düşmanı bizim de düşmanımızdır. Ortak noktamız PKK’nın terör örgütü olduğudur. Türkiye Devleti ve hükumetiyle iyi bir ilişki içerisindeyiz.

Bağımsız Kürt Meclisi nerelerde bulunmaktadır, kaç kişidir ve bahsettiğiniz Kürt askeri yapılanma Hamza Tümeni’ne bağlı Kürt Şahinler Tugayı mıdır?

Hamza Tümeni’ne bağlı Kürt Şahinler Tugayı. Meclisin kurucu üyeleri 41 kişi. Hepsi eğitim seviyesi yüksek Kürtlerden oluşuyor. Önümüzdeki günlerde kurucu üye ve yönetim kadrosu ile bir kongre gerçekleştireceğiz ve binlerce kişinin katılmasını bekliyoruz. Meclisimiz daha yeni ve sürekli gelişiyor. Verdiğim sayı meclisin kurulması için gerekli olan kurucu komisyon. İnşallah ileride bizim, buradaki tüm halklar ile Araplar, Türkmen ve bütün etnik gruplarla kardeş olduğumuzu gösteren ve herkesin katıldığı bir kongre gerçekleştirerek bütün dünyaya kardeşliğimizi göstereceğiz. PKK’nın ideolojisi Arap halklarını ve Türkiye’yi sürekli Kürtlere ve Kürt halkına düşman olarak gösteriyor ve bunun propagandasını yapıyor. Biz kongremizde bizim kardeş olduğumuzu ilan edeceğiz ve bu mesajı tüm dünyaya vereceğiz. PKK toplumlarımızın arasına sürekli kin ve düşmanlık tohumlarını ekmektedir. PKK’ya yakın bazı oluşumlar ve partiler de aynı düşünceyi dillendiriyorlar. PKK dünyanın her neresinde olursa olsun sürekli aynı düşünceyi ve ideolojiyi taşıyor; kin, nefret ve düşmanlık tohumlarını toplumlarımızın arasına ekmeye çalışıyor.

Bağımsız Kürt Meclisi’nin ambleminde üç bayrak bulunuyor. Özgür Suriye bayrağı, Türk bayrağı ve Kürdistan bayrağı var. Neden böyle bir seçimde bulundunuz?

Bu bayraklar halkları temsil ediyor. Kürt, Arap ve Türk halkının kardeşliğini sembolize ediyor.

Barzani ile yakınlığı veya ilişkileri var mı?

Bizim Barzani dahil hiçbir kişi veya oluşumla ilişkimiz bulunmamaktadır. Biraz önce ifade ettiğim gibi amblemimizdeki bayraklar milletleri temsil ediyor. Kürdistan bayrağı sadece bir kişiyi temsil etmiyor. Kürt halkını temsil ediyor. Bu tablo bölgedeki halkların kardeşliğini temsil ediyor.

ENKS ile ilişkileri nedir?

ENKS ile ilişkimiz yoktur. Bizim hiçbir parti ile ilişkimiz yoktur.

Barzani ve ENKS hakkındaki görüşleriniz nedir?

Biz Suriyeli Kürtler olarak kendimizi temsil ediyoruz. Irak’tan veya dışarıdan gelen herhangi bir Kürt bizi temsil edemez.

Temmo ile ilişkileri nedir?

Bizim aramızda bir dostluk var, o dostluk dışında hiçbir siyasi bağımız yok. Hatta siyasi olarak onunla uyuşmadığımız birçok nokta mevcut.

Bağımsız Kürt Meclisi’nin hedefi nedir? Örneğin SMDK’ya katılmayı düşünüyorlar mı?

Birinci hedefimiz Suriye’nin bütünlüğü. İkincisi beraber huzur ve barış içerisinde yaşamak. Suriye’deki Kürtlerin ve bütün halkların barış ve huzur içerisinde yaşamasından başka hiçbir siyasi amaç gütmüyoruz. Bizim tek hedefimiz burada barış içerisinde bir yaşamı mümkün kılmaktır. Biraz önce bahsetmiş olduğunuz ENKS ve SMDK gerçek manada Suriye halkına hizmet edemediler. Bizim, Türkiye’deki kardeşlerimizin tecrübelerinden de faydalanarak ortaya koyduğumuz bir duruşumuz mevcut.

Afrin’deki Kürtlerin durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bazı kişisel bazı hak ihlalleri oluyor. Onu da herhangi bir gruba veya topluluğa atfetmeden münferit suçlar olarak değerlendiriyoruz. Münferit olarak gerçekleşen bu suçları ne Türklere, Suriyelilere, Araplara veya Türkmenlere mal etmiyoruz. O suç sadece o kişiyi bağlar.

Afrin bölgesinde ne kadar Kürt yaşıyor, bölgedeki Kürtler bölgeyi terk etti mi?

Bölgedeki nüfusun yarısından fazlası Kürtlerdir. Şu an biz, evlerini bırakıp PKK’nın işgalindeki bölgelere gidenlerle iletişim kuruyoruz ve tekrar evlerine gelmelerini talep ediyoruz ve yardımcı olmaya çalışıyoruz ama maalesef PKK onların evlerine dönmelerine müsaade etmiyor.

YPG Kürtlerin Afrin’e dönüşü nasıl engelliyor?

SMO Afrin’e geldiğinde bu insanlar savaş ortamından dolayı diğer bölgelere gittiler. Geri dönmek istediklerinde ise PKK bunlara izin vermedi. PKK bu insanları siyasi bir koz olarak kullanıyor. Medya’da sürekli Kürt halkının evlerine geri dönmelerine izin verilmediği pompalanıyor ama aslında kendileri engelliyor. Böylelikle Türkiye’ye karşı bu aileleri siyasi bir koz ve propaganda aracı olarak kullanıyor.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben buradan özellikle bu mesajımı iletmenizi istiyorum. Türkiye devletine, hükümetine ve halkına çok teşekkür etmek istiyorum. Kendi adıma ve temsil ettiğim meclis adına Türkiye’ye teşekkür ederim. Biz sizinle biriz. Bizim ve sizin kanlarımız Suriye topraklarında birleşti. İki halkın güvenliği ve huzuru için beraber şehit verdik. Suriye’nin özgürlüğü için şehit olan tüm Kürtlere, Araplara, Türkmenlere, Türklere ve herkese saygımı ifade etmek istiyorum. Kürt, Arap ve Türk halkları el ele dayanışmak istiyor.