Rejim İstihbaratının Önde Gelen İsimlerinden Tuğgeneral Kifah Mulhem
06 Ağustos 2021

1961 Tartus doğumlu Tuğgeneral Kifah Mulhem Esed rejim istihbaratının önde gelen figürlerinden olup bu sebeple uluslararası yaptırımlara hedef olmuştur.

İlk olarak Cumhuriyet Muhafızları içerisinde görev alan Mulhem buradaki görevinde Basil Esed’in altında çalıştı. Basil Esed’in ölümü sonrasında ise Askeri İstihbarat Direktörlüğü’ne atanan Mulhem burada 248 no’lu Askeri Soruşturma Şubesinin başına geçti.

2011’de ayaklanmanın ilk aylarında 248. Şube Şam ve çevresindeki barışçıl göstericilerin şiddetli bir şekilde bastırılması hususunda ünlenirken ülkenin diğer bölgelerinde Askeri İstihbarat tarafından gözaltına alınanların da bu sebeple 248.Şube’ye teslim edildiklerine dair iddialar bulunmakta.

2012’de Halep’te şehrin Askeri Güvenlik Şubesi’nin başına getirilen Mulhem bölgedeki Şebbiha yapılanmasının inşası ve başta fidye gelirleri olmak üzere hukuksuz şebbiha eylemlerinin planlayıcısı olarak ön planda rol aldı. HRW başta olmak üzere pek çok insan hakları gözlem kuruluşu Halep’te askeri istihbarat tarafından tutuklulara karşı işlenen insanlık dışı suçlarla alakalı Mulhem’i baş sorumlulardan biri olarak göstermekte.

Halep’ten sonra Lazkiye Askeri İstihbarat şubesinin başına geçen Mulhem burada da şebbiha yapılanması için inisiyatif alırken aynı zamanda Lazkiye kırsalında Türkmendağı bölgesindeki rejim saldırılarında da pay sahibi oldu.

Takip eden senelerde Askeri İstihbarat bünyesinde Hama, Humus, Dera, Kuneytra ve Suveyde’de görev yaptı. Halihazırda güney Suriye’de görevde bulunan Mulhem ABD, AB, Birleşik Krallık ve Kanada tarafından yayınlanan yaptırım listelerinde yer aldı.