ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi: Joel Rayburn
11 Kasım 2020

1969 doğumlu Rayburn, 1992-2018 arasında 26 yıl ABD ordusunda görev aldı. Askerlik döneminde uzun yıllar Irak’ta görev yaptı.

West Point ABD Askeri Akademisi’nde bir dönem öğretim görevliliği yapan Rayburn, ulusal güvenlik ve ABD’nin Irak Savaşı üzerine kitap ve makaleler kaleme aldı.

 ABD Ordusu çatısı altındaki akademik faaliyetleri de Irak merkezli oldu.

2018’den sonraki dönemde ise diplomat olarak ABD hariciyesine hizmet vermeye başladı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nde İran, Irak, Suriye ve Lübnan’dan sorumlu direktör olarak görev yaptı.

2018’den bu yana Dış İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve Suriye Özel Elçiliği görevlerinde bulunan Rayburn, 9 Kasım’da ABD Dış İşleri Bakanı Pompeo tarafından James Jeffrey’nin yerine ABD’nin Suriye Özel Temsilciliği görevine atandı.

İran karşıtı tutumu ile bilinen Rayburn’un hedefi DEAŞ’ın yenilgiye uğratılması ve İran’ın Suriye’den çıkartılması olarak bilinmektedir.

Rayburn, İran ve milislerinin bölgede istikrarsızlığı ve mehzepçi çatışma dinamiğini beslediğini bu sebeple de söz konusu İran varlığı oldukça DEAŞ’ın tamamen bitirilmesinin imkansız olduğunu iddia etmektedir.

Suriye muhalefeti ile de temaslarda bulunan Rayburn, Suriye’de rejim ve muhalefet arasında devam eden çatışmaya dair nihai çözümün, askeri değil diplomatik yollarla mümkün olduğunu savunmaktadır.