Afrin’de Çete Faaliyetleri Yürüttüğü Belirtilen Grup: Şuheda el Şarkiyye
19 Kasım 2018

Afrin’de Çete Faaliyetleri Yürüttüğü Belirtilen Grup: Şuheda el Şarkiyye

Deyr ez zor kökenli olduğu bilinen Şuheda el Şarkiyye, DAEŞ’in Deyr ez Zor’a girmesi ile birlikte Suriye’nin kuzeyine çekilen muhalif gruplar arasındadır.

Yapılanma El Bab’ın ele geçirilmesinin ardından rejim ile ateşkesi bozarak Tadif’e saldırmasının ardından Ahrar Şarkiyye tarafından dışlanmış, böylelikle grup lağvedilmiştir.

Zeytin Dalı Harekatı sonrasında Afrin’de yeniden yapılanan grubun liderliğini Abu Havle kod adlı Abdurrahman El Hüseyin yapmaktadır.

Şuheda el Şarkiyye’nin toplam milis kapasitesi bakımından 400’e varan sayılar ifade edilse de gerçeğe en yakın olanı 100 ila 150 kişi arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Afrin’de bölge halkına karşı çeşitli hukuksuz davranışları tespit edilen grubun; hırsızlık, gasp ve çete faaliyetleri gerçekleştirdiği aktarılmıştır.

19 Kasım 2018’de Milli Ordu ve Türk Silahlı Kuvvetleri müşterek bir operasyon gerçekleştirerek, Afrin’deki Şuheda el Şarkiyye unsurlarını etkisiz hale getirmiştir.

Milli Ordu ve TSK unsurlarının operasyon sırasında Şuheda el Şarkiyye grubundan karşılık verenler öldürülmüş, geri kalan grup üyeleri ise teslim olmuştur.

Şuheda el Şarkiyye’nin bölgede Türkiye aleyhine faaliyet gösteren bazı istihbarat servisleri ile ilişkisi olduğu da iddia edilmiştir.

İnfografik Kutluhan Görücü ve Ömer Özkizilcik‘ın çalışmaları sonucu hazırlanmıştır.