Ahmed Mücahid Hayyu
28 Mart 2018

Ahmed Mücahid Hayyu

Ahmed Mücahid Hayyu (Ebu Hafs) 1980 yılında Suriye’nin Halep şehrinde doğmuştur. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Halep’te lise eğitimini tamamladıktan sonra 1999 yılında Zırhlı Birlikler Okuluna girmiş, 2002 yılında teğmen olarak mezun olmuştur. 2009 yılında da Yüzbaşı rütbesine yükselmiştir.

2012 yılının Mart ayında Binbaşı rütbesine yükselecekken, Suriye’de yaşanan gelişmelere binaen ordudan ayrılıp Ahrar uş Şam hareketine katılmıştır.

Ahrar uş Şam Hareketinin Kuzey Halep şubesi Cephe Şamiyye ile birleşmesine kadar Ahrar uş Şam hareketi içerisinde yer Ahmed Mücahid, Suriyeli muhaliflerin birleşimi ile oluşturulan Suriye Ulusal Ordusu içerisinde 3. Kolordu’nun Genelkurmay Başkanlığına getirilmiştir.

2012 yılında Ahrar uş Şam hareketi içerisinde Halep’in ele geçirilmesi için başlatılan operasyona katılım sağlamış, 2013 yılında Ahrar uş Şam hareketinin Halep ve kırsalından sorumlu Genel Askeri Lideri olmuştur.

Ahmed Mücahid, 2013 yılında Ahrar uş Şam hareketi Genel Askeri Lideri olarak Hanasır kenti ve Sefira güzergahına ve Rakka şehrinin ele geçirilmesine yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda görev yapmıştır.

2015 yılında ise İdlib eyaleti içerisinde bulunan Ariha, Harbe ve Cisr El Sugur bölgelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlara Ahrar uş Şam hareketinin Genel Askeri Lideri olarak katılım sağlamıştır.

2016 yılında ise Halep’e ve Azez-Halep hattını kesmek üzere rejimin yapmış olduğu operasyonlara karşı savunma yapmıştır. Aynı zamanda Fırat Kalkanı operasyonuna Ahrar uş Şam hareketinin askeri lideri olarak; Berata köyü ve çevresi, Akil Dağı ve El Bab operasyonlarına katılım sağlamıştır.

2018 yılında TSK ve TSK destekli ÖSO’nun başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekatına 3. Kolordu Genel Askeri Lideri olarak; başta Afrin kenti olmak üzere Burseya Dağı, Şeran kasabası, Meryemin ve birçok köyün ele geçirilmesine katılım sağlamıştır.

Zeytin Dalı Harekatında göstermiş olduğu üstün başarı, fedakarlık ve kahramanlıklarından ötürü Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Tunceli 4. Komando Tugayı tarafından plaket ve zafer arması almıştır.

İnfografik Kutluhan Görücü‘nün çalışmaları sonucunda hazırlanmıştır