Akaydat Aşiretinin Suikastla Öldürülen Lideri Şeyh Mutşir el-Hammud el Ced’an el Hifil
27 Ağustos 2020

Şeyh Mutşir el-Hammud el-Ced’an el Hifil, 1 Şubat 1947’de Deyrezzor eyaletine bağlı Diban ilçesinde dünyaya geldi.

Deyrezzor’un el Mayadin ilçesinde lise eğitimini tamamlayan Mutşir el Hammud, o dönem mensubu olduğu aşiretin meseleleriyle ilgilenmiştir.

Kabilenin de merkezi olarak görülen Diban ilçesinde ikamet eden Hammud, Akaydat ve Zübeyd kabilelerinin sembol ismi olarak görülmekteydi.

Özellikle aşiret lideri olan amcası Ebud el Cedan el Hifil ve diğer amcalarıyla aşiretin sorunlarını çözmeye ve aşiretin farklı ülkelerdeki uzantılarıyla temas halinde olmaya çalışmıştır.

Geçmişte Esed rejiminin yerel meclislerinde dahi bulunmayan Hammud, 2011’de başlayan halk ayaklanması sonrasında da taraf olmaktan kaçınmıştır.

YPG/SDG’nin bölgeyi ele geçirmesinin ardından uyguladığı politikalara karşı çıkan Hammud, YPG’nin eğitim müfredatından gençleri zorunlu olarak silahaltına almasına değin birçok kararına karşı çıkmıştır.

SDG lideri Mazlum Kobani ile görüşmeyi reddeden Hammud, 2 Ağustos 2020’de YPG/SDG kontrol noktası yakınlarında suikasta uğrayarak hayatını kaybetmiştir.

Akaydat aşireti suikasttan YPG/SDG’yi sorumlu tutarak, düzenlediği basın açıklamalarıyla YPG/SDG ve Uluslararası Koalisyona sorumluların ortaya çıkarılması adına bir aylık süre tanımıştır. Ayrıca bölgedeki yönetimin halka verilmesini talep etmiştir.