‘Devrimin Simgesi’ Dareyya’ya Veda
26 Ağustos 2016

Analiz-Haber / Suriye Gündemi

Yıllardır süren çatışmalardan sonra batı Guta’da bulunan Dareyya beldesindeki muhalefet ile Esed rejimi arasında, muhaliflerin şehri boşaltmasına yönelik bir anlaşma imzalandı. Yaklaşık dört yıldır kuşatma altında olan Dareyya, özellikle son üç ayda rejim saldırılarının şiddetinin iyice artması sonucu bir anlaşmaya mecbur kaldı. Nitekim geçen iki hafta içerisinde güdümlü füzeler hariç Esed rejimi Dareyya’ya 235 varil bomba atmıştır, bazıları beldenin tek hastanesini hedef almıştı. Saldırılarda napalm bombası kullanılması sonucu, hastane ve çevresi yanarak kullanılamaz hale geldi. Dareyya’ya savaşın başından beri rejim tarafından yaklaşık 7 bin varil bombasının atıldığı tahmin ediliyor.

El-Cezire Arapça muhabirine göre rejim delegasyonunun başında olan ordunun 4. Fırkasının komutanının kızı, Dareyya için bunun son fırsat olacağını ve bundan sonra Dareyya’nın tamamıyla yok edeceklerini söyleyerek açık bir şekilde tehdit etti.

Varılan anlaşmaya göre, siviller Dareyya’ya yakın ve rejimin kontrolünde olan Sihnaya’ya çıkartılacak iken, savaşçı muhalifler ise İdlib’e geçecek. Esed rejimi daha önce Humus’ta ve Zabadani’de de muhalifler ile benzer anlaşmalar yapmış, Humuslu muhaliflerin muhalefetin elindeki şehrin kuzeyine gitmelerine müsaade edilirken, Zabadani’dekilerin ise yine İdlib’e götürülmelerin sağlanmıştır. Esed rejimi, bu tip anlaşmalar ile muhalif olan bölgeleri boşaltarak hem demografik anlamda bu bölgelerin halkını değiştirmekte, hem de elindeki bulunan bölgelerde gücünü tahkim etmeye çalışmaktadır.