El-Nusra Cephesi İle Kriz Yaşayan ÖSO Bileşeni: 13 Fırka
17 Mart 2016

13. Fırka ve Nusra arasında çatışma

Bir süredir el-Nusra Cephesi ile yaşanan gerilimin ardından, 12 Mart 2016 tarihinde cumartesiyi pazara bağlayan gece Özgür Suriye Ordusu çerçevesinde hareket eden 13. Fırka ile çatışmalar yaşanırken, 13. Fırka’nın Maaret el-Numan’daki merkezi basıldı. İki grup arasında yaşanan çatışmaların ardından devreye arabulucular girdikten sonra oluşturulacak bir şeriat mahkemesinde sorunun çözülmesi kararlaştırıldı. El-Nusra Cephesi ve 13. Fırka bu kararı kabul ettiklerini açıkladı. Buna karşın bölgede zaman zaman gerilim tırmanmaya devam ediyor.

13. Fırka

MOC odasıyla iyi ilişkilileri olduğu bilinen, Suudi Arabistan ve Katar’dan finansal destek aldığı tahmin edilen 13. Fırka, en fazla İdlib kırsalında varlık göstermiş olsa da, Türkmen Dağı’nda Esed güçlerine karşı, Tel Rıfat çevresinde ise YPG’ye karşı operasyonlarda yer almış olup, ayrıca Fetih Halep Operasyon odasına da katılmıştır. Operasyonlarda sık sık TOW füzeleri kullanmasıyla meşhurdur. Bu haliyle Suriye’de yabancı ülkelerden en çok TOW alan muhalif gruplardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Grup lideri Binbaşı Ahmet es-Suud, rejim ordusundan Temmuz 2012 yılında ayrılıp muhaliflere katılmış, bir müddet sonra 13. Fırkaya dönüştürülecek olan Maaret el-Numan merkezli İbad el-Rahman Tugayını kurmuş ve liderliğini yapmıştır. Ayrıca 2013 yılında Kefer Nubul beldesinde IŞİD’e karşı bir çatışmaya girmiştir.

Son çatışmada 4 mensubunu kaybeden 13. Fırka, el-Nusra Cephesi’nin hala 17 mensubunu serbest bırakmadığını ve silahlarını geri vermediğini söylemektedir.

13. Fırka üyeleri TOW füzesi kullanırken: