Esed Rejimi PKK’yı Silahlandırıyor Mu?
25 Haziran 2016

Arap Basınından Seçmeler / Suriye Gündemi

Suriyeli Zaman el-Vasıl gazetesi tarafından 13 Haziran 2016 tarihinde yapılan haberde, Esed rejimi ve PKK’nın Suriye uzantısı olduğu bilinen PYD-YPG arasında derin ilişkiler bulunduğu öne sürülüyor. Zaman el-Vasıl’ın rejimin üst düzey yetkililerinden elde ettiği belgelere göre, bu ilişkiler finansal boyutta olmasının yanı sıra (Esed Rejimi ve PYD Arasında Petrol İlişkisi İddiası) askeri işbirliği alanında da söz konusu.

Birinci belge, 6 Nisan 2014 tarihinde Esed rejimi özel kuvvetler komutanı Muhittin Ramazan Mensur imzasıyla ordunun 17. fırkasına ait 54. Tugayına gönderilmiş gözüküyor. Söz konusu yazışmada geçen ifadeler şu şekilde: ‘Komutanın emri uyarınca depolarınızdan PKK’ya 10 adet SAMEL-M teslim etmeniz istenmektedir’’. Belge şöyle devam ediyor ‘Dikkatli olun, teslimat karargah içindeki kendi depolarınızda olmasın, askeri personel tarafından, Kamışlı buğday bölümüne ait tırların içinde, havan topları ve gerekli mühimmatla birlikte onlara götürülsün’. Belgede bahsedilen SAMEL-M silahı, Rus menşeli taşınabilir roket türü olarak bilinmektedir ve 400 ila 600 metre kadar menzili bulunmaktadır. Belgede dikkat çeken başka bir husus ise ‘komutanın emri uyarınca’ ifadesidir, zira özel kuvvetler komutanı bu emri muhtemelen savunma bakanından veya genelkurmay başkanlığından almıştır, bu da söz konusu ilişkinin üst düzeydeki yetkililerce yönetildiği anlamına gelmektedir.

Yazışmayı gönderen Orgeneral Muhittin Ramazan Mansur, Mayıs 2015’te İdlib operasyonu sırasında hayatını kaybedene kadar rejimin özel kuvvetler komutanı olarak görev yapmıştı.

Aynı bağlamda bu yazışmaya cevaben 12 Ocak 2015 tarihinde ve 54. Tugayın komutanı ‘Albay Muhammed Maha’ imzasıyla bir cevap gönderildiği anlaşılmaktadır. Adı geçen yazışmada şu ifadeler kullanılmakta: ‘17. Fırkanın komutanına: 19235 sayılı yazışmanız uyarınca PKK temsilcisi Abdulgani İbrahim Hebbu’ya zikredilen mühimmat ve silahlar teslim edilmiştir, an itibarıyla şehrin güney cephesini paylaşıyoruz’. Yazışmada ‘şehrin güney cephesini paylaşıyoruz’ şeklinde yer alan ifade, rejim ve PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde bulunan Kamişli şehrinde omuz omuza savaştığı iddialarını da güçlendirmektedir.

Yayımlanan bu iki belgenin, Esed rejimi ve PKK arasındaki işbirliğini ortaya çıkardığı öne sürülürken, Esed rejiminin Rusya’dan aldığı mühimmatların PKK’nın eline geçtiği iddialarını da gündeme getirmektedir. Zaman el-Vasıl gazetesi, elde ettiği ve bazılarının PKK ile Esed rejiminin Türkiye’ye karşı faaliyetlerde bulunduğunu ispatladığını öne sürdüğü diğer belgeleri ise, gelecek günlerde yayımlayacağını açıkladı.