Filistin Kurtuluş Ordusu
12 Mart 2021

Esed rejimi yanlısı Filistinli milis gücü Filistin Kurtuluş Ordusu (FKO) ülkede yaşayan Filistinlilerin zorla silah altına alınması uygulamasının aktörlerindendir. Bu özelliği ile bir nevi rejim ordusunun “Filistinliler Tugayı” işlevi görmektedirler. Esed rejimi ile benzer şekilde seküler Arap milliyetçisi çizgisindedir.

2020’ye kadar FKO lideri olan Tarık el-Hadra’nın kardeşi Tümgeneral Hazem el-Hadra ise Esed’in ordusunda bir dönem Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmıştır. Örgütün yıllardır liderliğini yürüten Tümgeneral Muhammed Tarık el-Hadra, 2020’de 79 yaşında ölünce yerine Tuğgeneral Ekrem Muhammed el-Salti getirildi.

Esed rejiminin haricinde özellikle Filistinli milis gruplarla yakın ve koordineli ilişki içindelerdir.

Şam, Rif Şam, İdlib ve Hama kırsalları, Dera ve Suveyde’de Hizbullah ve Rejim Ordusu ile birlikte çok sayıda çatışmaya katıldılar.

Rejim ordusundan ayrı bir yapısı olmasına karşın rütbeli unsurları rejimin askeri okul ve kurumlarında eğitim almaktadır.

Tarık el-Hadra’nın 2019’daki beyanına göre, 6000 aktif personeli olan FKO’nun savaşın başından bu yana en az 300 milisinin öldüğü bilinmektedir.

Milis kayıplarının önemli kısmı Şam ve Suveyde kırsalındaki çatışmalarda gerçekleşmiştir. Çatışma kaynaklı kayıpların haricinde muhaliflere karşı savaşa taraf olmamak için firar girişiminde bulunan 30’dan fazla milisin de rejim tarafından işkence ile infaz edildiği bilinmektedir.