Fırat Kalkanı ve Koalisyon Sortileri
07 Eylül 2016

Analiz-Haber / Suriye Gündemi
24 Ağustos 2016, saat 04.00’de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığından yapılan, “Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır.” açıklaması ile Fırat Kalkanı Operasyonu’nun başladığı duyuruldu.

Buna karşın gerek ‘CENTOM’ gerekse ‘Operation Inherent Resolve’ sitesinden paylaşılan verilere göre ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Fırat Kalkanı Operasyonunun hareket alanında (Cerablus gibi) herhangi bir sorti düzenlenmediği anlaşılıyor.

Koalisyon güçleri tarafından 24 Ağustos ile 6 Eylül tarihleri arasında toplam olarak 118 sorti düzenlendiği görülüyor, bu tarihler arasında Suriye genelinde günde yaklaşık 8 sorti düzenlenirken, Menbic operasyonu esnasında busortiler sadece Menbic etrafında yapılmaktaydı. Bu anlamda düzenlenen sortilerin genel olarak YPG-SDG’ye destek olarak yapıldığı anlaşılmakta. Zkira bu süre içeresinde ABD öncülüğündeki koalisyonun düzenlediği sortilerin hedef aldığı yerler, genel olarak YPG-SDG’nin IŞİD ile savaştığı bölgeler. Söz gelimi bu sortilerin büyük bir kısmı (46 sorti) Menbic ve etraflarını hedef alırken 21’i Rakka, 19’u Şeddadi ve 13’ü Mare’yi hedefi almıştır.

Örneğin 24, 25 ve 26 Ağustos tarihlerinde Hasake’nin güneyinde bulunan Şeddadi kasabasında YPG ile IŞİD arasında yoğun ve şiddetli çatışmalar yaşanırken koalisyon uçakları müdahale edip IŞİD’e karşı 18 sorti gerçekleştirmiştir. Diğer bir cephe olan Mare’nin güneyinde ise IŞİD’e karşı ilerleyen YPG-SDG güçlerine koalisyon hava saldırıları yardımda bulunmuştur. Bu destek 28 Ağustos’ta YPG-SDG’nin eline geçen Mare güneyinde bulunan Vahşiye köyü örneğinde açık bir şekilde görünebilmektedir. Buradaki bir diğer husus ise YPG-SDG güçlerinin, 26 Ağustos 2016 tarihinde Azaz-Mare hattındaki muhaliflere karşı da bir saldırı düzenlemesidir.

Başka önemli bir nokta ise, 16 Ağustos tarihinde IŞİD’e karşı Menbic operasyonunun bittiğinin açıklanmış olmasına rağmen, Fırat Kalkanı operasyonu başladığından bu yana Menbic ve etrafının koalisyon uçakları tarafından hedef alınmaya devam etmesidir. Bölgede yapılan ve tam koordinatları verilmeyen 46 sorti neticesinde IŞİD’e ait 37 lojistik birliği, 15 cephe hattı ve 12 aracın imha edildiği belirlenmiştir. Bu sortilerin, YPG-SDG’ye destek amaçlı, Menbic’in güney ve batı tarafında IŞİD’e karşı düzenlendiği tahmin edilmektedir.

Her ne kadar ABD öncülüğündeki koalisyonun TSK’nın başlattığı Fırat Kalkanı operasyonunu desteklediği açıklansa da, düzenlenen sortilere baktığımızda koalisyon uçaklarının Fırat Kalkanı operasyonuyla muhaliflerden ziyade, YPG-SDG güçlerini sahada aktif bir şekilde desteklediği anlaşılmaktadır.