Güneyin ‘Problemli’ Grubu: Liva Şüheda el-Yermuk
28 Mart 2016

Grubun Kuruluşu

“Liva Şüheda el-Yermuk (Yermuk Şehitleri Tugayı)” 2012 yılında Yermuk Şehitleri taburu olarak faaliyetlerine başladı ardından ÖSO ve Güney Cephesi altında Tugay olarak yer aldı. Grubun kurucusu, bölgedeki aşiretlerden Beridilere mensup Ebu Ali el-Beridi’dir. Bölgede el-Hal(Amca) lakabıyla tanınır.

Suriye’nin güneyinde özellikle Deraa eyaletinde Yermuk vadisi, Huran bölgesinde varlık gösteren Liva Şüheda el-Yermuk, İsrail’in işgal ettiği Golan tepeleri ile Ürdün sınırı arasında bulunan köyleri kontrol ediyor. Aş-Şacarah, Camla 2013 yılının başından beri grup tarafından kontrol edilen köylerde, son dönemlerde İslami mahkeme, davet bürosu gibi yapılar da inşa ederek Şeriat (İslam kuralları) uygulaması başlattığını ilan etti.

Grup 2013’te Mart başında Golan tepelerinde bulunan Birleşmiş Milletler’in barış güçlerine mensup 21 Filipinli askerin kaçırılmasıyla gündeme geldi, Katar devleti yapılan müzakereler sonucu tutuklanan askerleri 10 Mart’ta serbest bırakmalarını sağladı, Liva Şüheda el-Yermuk eylemin BM’nin Esed rejimin katliamlarına sessiz kalmasına itiraz olarak yapıldığını söyledi.

Diğer Gruplarla ilişkileri

Liva Şüheda el-Yermuk ilk aylarda Güney Cephede bulunan özellikle ÖSO gruplarıyla iyi ilişkilere sahipken, bazı operasyonlarda birlikte de hareket etti. Uzun süre Ürdün merkezli Askeri Operasyon Odası (MOC) tarafından desteklenen grup, daha sonra bu yapıdan ayrıldı. Mart 2013’te Nusra Cephesi ile birlikte rejime bağlı 38. Fırkaya saldıran grup, Temmuz 2014’ten sonra diğer gruplarla yol ayrımına girdi, başta ‘Musanna Hareketi’yle başlayan gerginlik ve çatışmalar sonra diğer grupları da kapsadı. Diğer gruplar Liva Şüheda el-Yermuk’u IŞİD’e sempati duymak ve gizlice IŞİD’e biat etmekle itham etti, lakin bu ithamlar grup tarafından reddedildi.

Nitekim Aralık 2014 ve Nisan 2015’te Nusra Cephesi ve Liva Şüheda el-Yermuk arasında bir çatışma yaşandı, çatışmalarda Liva Şüheda el-Yermuk’un yanında IŞİD’e biat etmekle suçlanan diğer bir grup olan Ceyş el-Cihad’ın da yer alması dikkat çekti.

5 Temmuz 2015 tarihinde Liva Şüheda el-Yermuk’un askeri komutanı ‘Asım Beridi – Ebu Ali’, Nusra Cephesi’nin üstlendiği suikast operasyonun sonucunda beş liderle birlikte hayatını kaybetti, sonrasında alevlenen çatışmalarda bu sefer Nusra Cephesi’nin yanında Ahrar eş-Şam da yer aldı.

Beridi öldükten sonra grubun lideri Ebu Ubeyde Kahtan atandı.


Ebu Ubeyde Kahtan

Son gelişmeler

Genelde lokal olmasıyla bilinen Liva Şüheda Yermuk Tugayı, 7 Mart 2016’da yaptığı bir açıklamada el-Hal’ın yerine getirilen Ebu Ubeyde Kahtan’ı görevden alarak, Ebu Abdullah el-Medeni adlı bir Suudi vatandaşını lider olarak seçtiğini duyurdu. Ebu Abdullah’ın IŞİD merkezinden gönderildiği sanılıyor.

Yeni lider değişikliğinin ardından saldırıya geçen Liva Şüheda Yermuk, 21 Mart 2016 tarihinde Tasil beldesinin kontrolünü ele geçirirken, 24 Mart 2016 tarihinde daha önce Nusra Cephesi ve Ahrar eş-Şam’ın içinde bulunduğu Fetih Ordusu tarafından kontrol edilen Sahem el-Golan beldesini de ele geçirdi ve bölgede son kalesi olan Hayt köyüne doğru ilerlemeye başladı. Öte yandan daha önce Liva Şüheda el-Yermuk’la savaşan Musanna Hareketi değişen dengelerden istifade ederek Tasil’in karşısında bulunan Adavan beldesinin kontrolünü eline aldı.