Hama’nın En Etkili ÖSO Grubu: Ceyş el İzze
02 Ekim 2018

Hama’nın En Etkili ÖSO Grubu: Ceyş el İzze

Ceyş el İzze, Suriye rejimi ordusundan ayrılarak muhaliflerin safına geçen Binbaşı Cemil el Salih’in liderliğinde 2012 yılında Live Şuheda Latamina ismi ile kurulmuştur.

2013 yılında ise Hama’da inisiyatif almak isteyen 20’den fazla muhalif grubun katılımı ile  Tecemmul İzze  (İzzet Topluluğu) adını aldılar. Rejimin elinde bulunan birçok bölgenin ele geçirilmesinde bu oluşum etkili rol oynadı. 

2015 yılı sonunda ülkenin çeşitli bölgelerinden muhalif gruplar; topçu, tankçı ve piyade birlikleri İzzet Topluluğuna katıldı; “Ceyş el İzze (İzzet Ordusu)” adlı yeni bir oluşum böylelikle kurulmuş oldu. 

Ceyş el İzze’nin katıldığı birçok savaş bulunsa da grubun merkezini Hama’nın kuzeyi ve İdlib’in güneybatısı oluşturuyor. Grubun yaklaşık 3.500 savaşçısının olduğu tahmin edilmektedir.

Ceyş el İzze yıllar boyunca Esed rejimi unsurlarına karşı kullandığı TOW silahları ile gündeme gelse de bünyesindeki eski subaylar nedeniyle profesyonel askeri eğitimleriyle de dikkat çekiyor.

Ceys el İzze bir dönem ABD’ye bağlı MOM odasından destek almıştır. Ancak Ekim 2017’de MOM odası gruba verdiği desteği kestiğini açıkladı.

Grup medya faaliyetlerini genellikle sosyal medya araçları üzerinden yürütmektedir.

Özgür Suriye Ordusu çatısı altında varlığını sürdüren örgütlenme, İdlib bölgesinde faaliyet gösterip de Ulusal Kurtuluş Cephesine katılım sağlamayan tek ÖSO grubu olarak varlığını sürdürmektedir.

Soçi mutabakatı hakkında da bir beyanat yayınlayan oluşum, Rus askerlerinin muhalif bölgelerde devriye gerçekleştirmesine karşı tavır alırken, rejim bölgelerinde de tampon bölge oluşturulmasını istedi.

Ceyş el İzze hedeflerini; ‘’Esed rejimini tüm unsurlarıyla birlikte devirmek; mevcut sistemin yerini alacak olan, tüm Suriyelilerin özgürlüğünü ve onurunu güvence altına alan yeni bir rejimin oluşumuna katkıda bulunmak’’ olarak açıklıyor.

İnfografik Kutluhan Görücü‘nün çalışmaları sonucunda hazırlanmıştır.