İran’ın Suriye’deki Güçlerinin Komutanı: Seyyid Cevad Gaffari
07 Aralık 2020

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Gaffari, İran’ın Suriye’deki unsurlarından sorumlu kişidir.

Pek çok eski Devrim Muhafızı komutanı gibi Irak-İran savaşında görev almıştır.

Suriye’deki görevinin önemi ve hassasiyeti nedeniyle İran’da Devrim Muhafızlarına yakın medyada bile kendisine dair çok az bilgi bulunmaktadır.

Suriye’deki görevine Devrim Muhafızları Kuzey Cephesi Komutanı olarak başlayan Gaffari, 2015’te Suriye’deki İran güçlerinin komutanı Hüseyin Hamedani’nin Halep cephesinde öldürülmesinin ardından tüm Suriye’deki İran güçlerinin komutasını devraldı.

Halep’in güneydoğu kırsalında bulunan Hazreti Rukiyye kışlasından rejim ve milis güçlerin Halep’teki saldırı ve kuşatmalarını komuta etti.

 İran yanlısı güçler için harekat merkezi konumundaki kışlada, Devrim Muhafızları Özel Kuvvetleri, Sabirin  güçlerinin yanı sıra Liva Fatımiyun ve Hizbullah unsurları da bulunmaktaydı.

Başarılarından dolayı Kasım Süleymani’nin yakın çalışma ekibine dahil olan Gaffari, bu süreçte Süleymani ile birlikte Beşar Esed ve Hasan Nasrallah gibi isimlerle görüşmelere katıldı.

El-Cezire, Gaffari’nin Ankara-Moskova mutabakatı ile Halep’teki sivillerin tahliyesi esnasında sivil konvoylara ateş açılması hadisesinin emrini verdiğini iddia etmişti.

Rejimin Halep’te uyguladığı insanlık dışı sert kuşatmanın planlayıcısı olduğunu düşünülen Gaffari için el-Cezire “Halep Kasabı” ifadesini kullanmıştır.

Suriyeli muhalif haber kaynaklarının iddiasına göre, Gaffari bölgedeki İran yanlısı Şii milislerin sevk ve idaresinden de doğrudan sorumlu olan kişi.

Gaffari hakkındaki bir başka iddia ise Suriye topraklarını kullanarak İsrail’e karşı insansız hava araçlarıyla saldırılar gerçekleştirme çalıştığı ancak bu planını hayata geçiremediğidir.