“Kaplan” lakaplı komutan: Süheyl Hasan
04 Mart 2020

1970’de Suriye’nin sahil bölgesinde Ceble şehrinde Nusayri bir ailede dünyaya gelmiştir.

1991’de Hava Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. Ardından İran ve Rusya’da askeri eğitimler almıştır.

Havva Kuvvetlerinde belli bir müddet görev yapan Hasan, Suriye savaşından önce rejimin en kritik kurumlarından Havva Kuvvetleri İstihbaratında yer almıştır. Hem istihbarat kökenli hem de Nusayri olması nedeniyle Suriye rejimi içerisinde etkili bir isim olduğu bilinmektedir.

Arap Baharı’nın Suriye’ye sıçramasının ardından Suriye Ordusu’na bağlı Özel Kuvvetler birimine geçmiştir. Bir süre sonra kendi oluşturduğu özel birliğe komutanlık yapmaya başlamıştır.

Hasan, 2013’te Halep’te muhaliflere karşı başarı elde etmesine müteakip Esed yanlıları arasında “El Nemer” yani “Kaplan” lakabıyla anılmaya başlamıştır.

2015’in aralık ayında “Tuğgeneral” rütbesine terfi ettiği bilinmektedir.

“Kaplan” adıyla bilinen Hasan, rejimin ayaklanmayı şiddetle bastırma fikrinin ve varil bombası stratejisinin arka planındaki isim olduğu iddia edilmektedir.

Bir dönem rejim tarafından DEAŞ’a karşı yürütülen taarruzların (Kuveyris Hava Üssü taarruzu) başında olduğu bilinmektedir.

Süheyl Hasan’ın artan nüfuzu sebebiyle rejime bağlı bazı kurumlarda ve belli isimler arasında rahatsızlık yarattığı söylense de Esed’den sonra rejimin başına geçme ihtimali olan adam olarak görülmektedir.

2019’in ekim ayında Esed ile birlikte ilk defa aynı karede yer almıştır.