Karşı Tarafların Uzlaşması ve Mülteci Göçünü İzleme Merkezi Başkanı Rus Amiral: Oleg Zhuravlev
07 Eylül 2020

Amiral Oleg Zhuravlev 14 Aralık 1963'te Türkmenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Mary kentinde doğdu. 1986’da Kaliningrad Deniz Harp Yüksek Okulu'ndan, 1999'da ise N.G. Kuznetsov Deniz Harp Akademisi’nden ve 2010'da Genelkurmay Askeri Akademisi’nden mezun oldu.

Askerlik hizmetini sırasıyla büyük denizaltı-savar gemisinde Tallinn'in batarya komutanı olarak, "Gurur"(Proud) devriye gemisinin füze ve topçu savaş başlığı komutanı, büyük denizaltı-savar gemisinin "Admiral Tributs" füze ve topçu savaş başlığı komutanı, büyük denizaltı-savar gemisinin "Admiral Tributs" komutanının kıdemli asistanı, büyük denizaltı-savar gemisinin " Admiral Spiridonov" komutanı ve büyük denizaltı-savar gemisinin " Admiral Vinogradov" komutanı olarak yaptı.

Ayrıca Genelkurmay başkanı, amfibi gemileri tugayının komutan yardımcısı, Pasifik filosunun amfibi gemileri tugayının komutanı, Hazar Filosu’nda komutan yardımcısı, Genelkurmay Başkanı - Baltık Deniz üssünün ilk komutan yardımcısı ve Batı Askeri Bölgesi deniz idaresi başkanı olarak görev yaptı.

Zhuravlev Aralık 2017'de S.O. Makarov adına Pasifik Yüksek Deniz Harp Okulu'nun başına atandı.

Amiral Zhuravlev Şubat 2020'den bu yana Suriye Arap Cumhuriyeti'nde “Karşı Tarafların Uzlaşması ve Mülteci Göçünü İzleme Merkezi”nin başkanı olarak görev yapmaktadır. Zhuravlev, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı tarafından dokuz madalya ile ödüllendirildi.