Kuzey Suriye’de Yeni Güç: Özgür Idlib Ordusu
26 Eylül 2016

Profil / Suriye Gündemi

Geçtiğimiz günlerde Suriye’nin kuzeyinde Idlib merkezli varlık gösteren ÖSO’nun üç etkili grubu bir araya geldiğini açıkladı.

22 Eylül 2016 tarihinde internette yayımlanan video’da 13. Fırka, Sukur el Cebel (Dağ Şahinleri) ve Fırka Şimaliyye (Kuzey Fırka) bir araya gelerek Özgür İdlib Ordusu(ÖİO)’nu kurduklarını duyurdu.

Birleşme bildirisini okuyan Yüzbaşı Hasan Ali yeni yapının lideri olarak seçildi, Kuzey Fırka’nın komutanı Binbaşı Faris Bayyuş ise siyasi ve halkla ilişiklerden sorumlu olmakla beraber Hac Ali’nin yardımcısı tayin edildi. Diğer yardımcı olarak Binbaşı Ali Semahi seçildi. 13. Fırka’nın komutanı Ahmet Ebu el-Suad ise lojistik hizmetlerinden sorumlu oldu.
ozgur-idlib

ÖİO’nın yetkilileri açıklamalarına göre grubun kontrolünde bulunan savaşçıların sayısı 6 bin asker civarında ve aralarında 2 yüz subay bulunuyor. Bu rakamı bağımsız kaynaklarca doğrulayabilmek mümkün değil.

ÖİO’yu oluşturan grupların MOM odası ile ilişikleri olması ve özellikle 13. Fırka’nın daha önce el-Nusra Cephesi ile çatışma yaşaması nedeniyle Şam’ın Fethi Cephesi’nin destekçileri arasında bu oluşuma dair bazı şüphelerin olduğu söyleniyor. Fakat ÖİO’ya yakın kaynaklar ise MOM odasını birleşmeye karşı olduğunu öne sürdü. Öte yandan İslam Ordusu liderlerinden Muhammed Alluş yeni yapıyı tebrik etti.

Yeni kurulan ÖİO’nun merkezinin Idlib’e bağlı Maaret el-Numan ve Kafrenbel beldelerinde olacağı tahmin ediliyor. Nitekim 13. Fırka’nın Maaret el-Numan merkezli olduğu ve aylar önce el-Nusra Cephesi ile aynı beldede çatışma yaşadığı biliniyor.

Üç etkili ÖSO grubunun oluşturduğu ÖİO, bu haliyle Özgür Suriye Ordusu’ndaki en büyük gruplardan biri olmakla birlikte, aynı zamanda kuzey Suriye’de Ahrar el-Şam, Şam’ın Fethi Cephesi ve Feylak el-Şam’ın yanında büyük muhalif gruplardan biri olacağı düşünülüyor.