Liva el-Kudüs
10 Eylül 2020

2013’de Muhammed Said tarafından kuruldu. Rejim yanlısı ve ekseriyetle Filistinli mültecilerden oluşan Filistin milliyetçisi bir milis gücüdür. Kuruluşu ve devamında hava istihbarat tarafından desteklenmiştir.

Rejimin pek çok cephede yaşadığı askeri kayıplar sonrası milis ihtiyacı üzerine kuruldu. Aynı zamanda ülke genelinde rejim yanlısı Filistinlilerin milis güçlere katılımı hususunda önemli rol oynadılar.

Halep, Şam, İdlib, Hama,Humus, Deyr ez-Zor bölgeleri başta olmak üzere çok sayıda cephede rejim adına çatışmalara girdiler.

Bugünlerde Badiye’de (çöl bölgeleri) çokça konuşlanan örgüt 2014-2016 arasında Halep’te Neyreb, Handarat ve Doğu Halep hattında yoğun çatışmalara girdi. Rejimin Halep’teki kazanımlarında büyük pay sahibi oldular 2018’den bu yana Deyr ez-Zor’da DEAŞ’ın düzenli birlikleri ve gizli hücreleriyle çatışmalara girdiler.

Liva el-Kudüs, Rusya’nın Suriye’deki gözde milis gruplarındandır. Liva el-Kudüs milislerinin Rus Özel Kuvvetleri tarafından dönem dönem eğitilmesi de Rusya’nın bu duruşunu teyit etmektedir.

Rusya destekli Liva el-Kudüs Halep ve Deyr ez-Zor’da 4. Zırhlı Tümen ve İran destekli diğer milis güçleriyle dönem dönem çatışmalara girmekte.