Menbiç’te YPG Karşıtı Gösteriler Artarak Devam Ediyor
03 Haziran 2021

YPG/SDG’nin Arap nüfusun yoğunluklu yaşadığı bölgelerde yerel kitle ile süregelen gerginlikleri vites yükselterek devam ediyor . Reuters’e göre salı günü gerçekleşen ve Arap sivillerin Menbic şehrindeki YPG yönetiminin uygulamalarını protesto ettiği gösterilerde açılan ateş sonucu 8 sivil ölürken çok sayıda sivil de yaralandı.[1] Göstericilerin YPG/SDG’nin Arap yoğunluklu nüfus üzerindeki azınlık iktidarını bırakmasına yönelik protestolarında bir önceki gün de 1 sivil yaşamını yitirirken yüzlerce göstericinin şehirdeki YPG/SDG kontrol noktalarına doğru yürümesi ölü ve yaralı sayılarının artmasına yol açtı. Baladi News’in haberine göre, göstericiler el-Hataf kontrol noktası ve Menbic doğusunda bulunan el-Farat polis karakolunu ateşe vererek bu mevkilerdeki YPG/SDG unsurlarının bölgeyi terk  etmesini talep etti.[2] Ayrıca sahadaki aktivistler tarafından yayınlanan görüntülerde, doğu Menbic’deki Karsan köyündeki eylemlerde göstericiler M4 karayolunu işgal ederek bloke etti. Daha önce de dönem dönem YPG/SDG idaresi kaynaklı gerginlikler yaşanan Menbic’de bu gösteriler ve can kayıpları beş senelik YPG/SDG idaresindeki en kanlı günlerden birinin yaşanmış olduğu anlamına geliyor.

Bölgedeki yerel halk ve Arap aşiret liderlerinin ifadelerine göre, Menbic’de YPG/SDG hakimiyetine yönelik kızgınlık artıyor. Bu gelişmede Arap çoğunluğun YPG/SDG tarafından uygulanmak istenen bölgedeki genç erkeklerin zorunlu silah altına alınması ve YPG/SDG üst komuta kademesinin Araplara karşı ayrımcılığının etkili olduğu rapor edilyor.[3] Geçtiğimiz cumartesi   YPG/SDG tarafından zorunlu askerlik hizmeti sebep gösterilerek gerçekleştirilen 30 Menbicli gencin gözaltına alınması hadisesi gösterilerin fitilini ateşleyen en önemli olay oldu.[4] Aynı kaynaklara göre, YPG/SDG hapishanelerinde tutulan binlerce Arabın kaderine dair belirsizlik de bir başka güçlü hoşnutsuzluk sebebi.

Olayların akabinde YPG/SDG tarafından şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken ana yolların çevresindeki kontrol noktaları arttırıldı. Şehirdeki pek çok iş yeri ise protesto amacıyla kepenk indirdi. Gerginliğin yatışması adına bölgede etkin olan aşiretlerin önde gelenleriyle YPG/SDG arasında temaslar yoğunlaştı. YPG/SDG bir yandan bu müzakereler vesilesiyle şehrin ateşini düşürmek isterken öte yandan yaşananlar ile alakalı Türkiye ve Esed rejiminin sorumlu olduğunu iddia ederek dikkatleri hukuksuz gözaltı uygulamalarından uzağa çekmek istiyor.[5]

Menbic’de sokaklar şimdilik yavaş yavaş durulsa da Deyr ez-Zor’da da görüldüğü üzere YPG/SDG’nin Arap çoğunluklu şehirlerdeki hakimiyeti ve zorunlu silah altına alma başta olmak üzere ceberut uygulamaları bölgede kısa ve orta vadede YPG/SDG’ye duyulan tepkinin artmasına ve örgütün bu bölgelerde kalıcı olmasının daha da zorlaşmasına yol açıyor.

 

Ömer Behram Özdemir

 

[1] https://www.reuters.com/world/middle-east/eight-killed-protests-against-kurdish-led-forces-northern-syrian-city-2021-06-01/ , Erişim Tarihi: 2 Haziran 2021.

[2] https://syrianobserver.com/news/66484/protesters-in-manbij-face-syrian-democratic-forces-which-brings-reinforcements.html , Erişim Tarihi: 2 Haziran 2021.

[3] https://www.reuters.com/world/middle-east/eight-killed-protests-against-kurdish-led-forces-northern-syrian-city-2021-06-01/ , Erişim Tarihi: 2 Haziran 2021.

[4] https://syrianobserver.com/news/66484/protesters-in-manbij-face-syrian-democratic-forces-which-brings-reinforcements.html , Erişim Tarihi: 2 Haziran 2021.

[5] https://npasyria.com/en/60321/ , Erişim Tarihi: 2 Haziran 2021.