Öldürülen IŞİD Sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani
31 Ağustos 2016

Profil / Suriye Gündemi

Taha Subhi Fellaha (Ebu Muhammed el-Adnani), 1977 yılında, Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’e bağlı Binniş’te dünyaya geldi. Çocukluğuna dair bilgiler kısıtlı olan Fellaha’nın, genç yaşlarda yerel bir futbol takımında oynadığı biliniyor. IŞİD’in resmi kaynaklarına göre Ebu Musab ez-Zerkavi’nin grubuna 2000 yılında katıldığı iddia edilirken, Adnani’nin ilk kez 2003 yılında Irak’taki savaşa katılmak amacıyla bölgeye gittiği kayıtlarda yer alıyor. Irak’a girmeye çalışırken tutuklanan Adnani bir süre hapiste tutulurken işkence gördü. Daha sonra bırakılınca tekrar Irak’a geçen Adnani, daha sonra Irak El Kaidesi adını alacak Tevhid ve’l Cihad örgütüne katıldı.

Amerikan ordusuna karşı savaşan Taha Fellaha, 2005 yılında Anbar’da yakalanarak Irak’ın güneyindeki meşhur Camp Bucca’ya gönderildi. Burada yaklaşık 5 yıl tutulan Adnani, 2010 yılında serbest kaldı. Aynı cezaevinde kalan ve daha sonra IŞİD lideri olacak Ebu Bekir el-Bağdadi’yle burada tanıştığı sanılan Adnani, 2010 yılında Irak İslam Devleti örgütü(IİD) sözcülüğüne getirildi. Güçlü hitabetiyle kısa sürede popülerlik kazanan IŞİD sözcüsü, adeta örgütün sesi haline geldi. 2013 yılında IŞİD’in ilan edilmesiyle El Kaide’den kopuş yaşayan örgütün, El Kaide’ye karşı en sert çıkışları yapan ismi grubun sözcüsü Adnani oldu.

IŞİD’in genişlemesi ve özellikle çok sayıda yabancı savaşçının katıldığı bir dönemde etkinliği artan Adnani’nin pozisyonu, zaman içerisinde sözcülükten daha fazla şey ifade etmeye başladı. Grup içerisinde yer alan diğer liderlerin zaman içerisinde öldürülmeleri, Adnani’nin konumunu daha da pekiştirdi. Bazı yorumlara göre gölge lider konumuna gelen Adnani, örgütte Bağdadi’den daha etkin bir konumdaydı.

Taha Subhi Fellaha, 30 Ağustos 2016 Salı günü, IŞİD’in resmi yayın organı Amak Ajansı’nın yaptığı açıklamaya göre, Halep’te cephe hatlarını kontrol ederken öldürüldü. Öldürülme nedeni ve yeri tam olarak belirtilmezken, konuyla ilgili ABD’nin düzenlediği bir hava saldırısının muhtemel ölüm nedeni olabileceği tahmin ediliyor.

IŞİD tarafından yayınlanan resmi taziye mesajında, dikkat çekici bir biçimde ilk kez Adnani’den, “el-Huseyni, el-Kureyşi” ismiyle hitap edildi. Bu ifade, Adnani’nin Bağdadi’nin yerine muhtemel “halife adayı” olarak hazırlandığı yorumlarına yol açtı.