Rakka Askeri Meclisi ile Röportaj
09 Haziran 2018
Rakka Askeri Meclisi ile Röportaj

Rakka Askeri Meclisi Komutanı Albay Talip el-Rahmun, Askeri Meclis’in oluşumunu, yapısını ve hedeflerini Suriye Gündemi okuyucuları ile paylaştı. Gerçekleştirilen röportajda; Rakka halkı için huzuru ve güveni tesis etmeyi hedeflemiş bir oluşum olarak Rakka Askeri Meclisi’nin Rakka halkına neler vadettiğinin ve toplumda neden karşılık bulması gerektiğinin üzerinde duruldu. YPG terör örgütünün halk üzerindeki olumsuz tesirinin söz konusu olduğu ve mevcut durumda dikkate değer bir alternatif teşkil eden Rakka Askeri Meclisi hakkındaki röportaj:

Hazırlayan: Ali Akbaba
Suriye Gündemi: Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Albay Talip El-Rahmun: Ben, Albay Talip El-Rahmun. Rakka Askeri Meclisi Komutanıyım. İlköğrenimi Hama’da tamamladıktan sonra 1980’de askeri okula girdim. Göreve Humus Tankçı Birliği’nde başladım. Suriye Devrimi başladığı gibi Hama Askeri Meclisine intisap ettim.
Suriye Gündemi: Rakka Askeri Meclisi’nden önce iştirak ettiğiniz, faal olduğunuz askeri bir meclis var mıydı?

Albay Talip El-Rahmun: 21.02.13’te Hama’nın kırsal kesiminde bulunan Zu Kar Tugayı’nda komutanlık göreviyle birlikte birçok muhalif askeri birlikle çalıştım.

Suriye Gündemi: Rakka Askeri Meclisi hangi ihtiyaçtan doğdu?
Albay Talip El-Rahmun: YPG terör örgütünün Suriye’nin kuzey bölgesini işgal etmesinden sonra bölgede boşluk oluştu. Aşiretler ve kabileler arasında çatışma ve istikrarsızlık baş göstermeye başladı. YPG halka baskı uyguluyor, uygulamaları halkın dini ve kültürel yapısına ve geleneklerine uymuyordu.

YPG’nin yapılanması etnisiteye dayanıyor. Bu yapılanma, bölgede sürekli çatışma ve gerginlik oluşturuyor.  Bunu herkes bilsin ki bölgede herhangi bir ırka ve mezhebe dayalı bir yapılanmanın yeri yoktur. YPG terör örgütü, bölgeye ancak çatışma, istikrarsızlık ve kaos getirir. Biz ve toplum biliyoruz ki; başka ülkelerin taşeronluğunu yapanlar hiçbir zaman Suriye halkını temsil edemez.

Rakka halkı, bölgenin evlatlarından oluşan, topluma güven veren milli ve vatanperver duygulara sahip bir oluşum arayışına girdi.

Biz de Suriye içinde ve Suriye dışında birçok direnişçiyle iletişim kurduk ve görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerimiz neticesinde Rakka Askeri Meclisi’nin bir an önce kurulmasının bir ihtiyaç olduğunu anladık. Rakka Askeri Meclisi,  Meclis’in yönetimini toplumun etnik yapısını dikkate alarak Arap, Türkmen ve Kürtlerden oluşturdu. Bu kesimlerden askeri meclise katılım devam etmektedir.

Suriye Gündemi: Rakka Askeri Meclisi’nin Rakka toplumu için öncelediği yapıcı faaliyet nedir?
Albay Talip El-Rahmun: Rakka sakinleri toplum olarak, savaştan ve kaostan yoruldu, yıprandı, büyük bedeller ödedi. Toplumun bu hassasiyetini dikkate alarak güveni ve huzuru getireceğiz. Rakka Askeri Meclisi, tamamen bölgenin gençlerinden oluşmaktadır. Yabancı unsurları ve adı daha önce herhangi bir terör örgütüyle anılan hiç kimseyi meclise kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Rakka’nın evlatlarından oluşan askeri meclis toplumun sıkıntılarını yakından bildiği için maddi ve manevi yaralarını en kısa zamanda saracağına inanıyoruz.
Suriye Gündemi: Halkın ve gençlerin Rakka Askeri Meclisi’ne desteği hangi orandadır?
Albay Talip El-Rahmun: Rakka Halkı askeri meclisi dört gözle bekliyor. Halk, bir an önce YPG terör örgütünden kurtulmak istiyor. YPG terör örgütü, birçok aileyi köyünden, evinden sürgün etti. Köyüne, evine gitmek isteyenler bizim gidip onları terör örgütlerinden kurtarmamızı bekliyor.
Suriye Gündemi: Bölge halkına mesajınız nedir?
Albay Talip El-Rahmun: Biz, en yakın zamanda Türkiye’nin desteğiyle geleceğiz. ÖSO olarak aramızdaki bütün ihtilaflı meseleleri bir tarafa bırakarak, saflarımızı birleştirerek geliyoruz.
Suriye Gündemi: Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Albay Talip El-Rahmun: Kürt kardeşlerime bir mesajım var: Kürt kardeşlerim, PKK’nın uzantısı olan YPG terör örgütünden uzak durun! Bu terör örgütü hiçbir zaman Kürt kardeşlerimizi temsil etmedi, etmeyecektir. YPG terör örgütü, yabancı unsurlardan oluşmaktadır. Huzur ve güven için, terör örgütlerinden uzak durun! YPG ve DAEŞ arasında hiçbir fark yoktur. İkisi de terör örgütüdür. Rakka Askeri Meclisi sizin bir parçanızdır. Rakka Askeri Meclisi size karşı kurulmamıştır, sizin değerlerinizi korumak için kurulmuştur. Rakka Askeri Meclisine sahip çıkın ve onu savunun.