Rejimin Yeni Güçlü Aktörü: ‘First Lady’ Esma Esed
06 Temmuz 2020

Ağustos 1975’te Londra’da doğan Esma, Humus kökenli Sünni bir ailenin kızıdır.

Babası Fawaz el-Ahras, Londra’da görev yapan bir kalp cerrahı ve aynı zamanda İngiltere ile Suriye arasında işbirliğini amaçlayan “The British Syrian Society”nin kurucu üyelerindendir.

Annesi Seher el-Ahras ise Suriye’nin Londra Büyükelçiliği’nde görev yapmış emekli bir diplomattır.

King’s College’da Bilgisayar Bilimleri ve Fransızca lisans eğitimini tamamladıktan sonra Deustche Bank ve JP Morgan gibi kuruluşlarda finansal analist olarak görev alan Esma’nın Beşar Esed ile tanışması bu dönemde gerçekleşmiştir.

Hafız Esed’in 2000 Haziran’daki ölümü sonrası oğlu Beşar Esed rejimin başına geçerken Esma ile Beşar’ın evlilikleri de bu lider değişiminden aylar sonra Aralık 2000’de gerçekleşmiştir.

Böylece Esma Ahras, Suriye’nin yeni lideri ile evlenerek Esma Esed adıyla “first lady” konumuna geçiş yapmıştır. Esma Esed’in Beşar Esed ile evliliğinden Hafız, Zeyn ve Kerim adında üç çocuğu vardır.

Rejimin haber kaynaklarında özellikle sivil toplum faaliyetleriyle gündeme gelen Esma Esed, kurucusu olduğu “Syria Trust for Development” örgütüyle ekonomi, eğitim, girişimcilik destekleri ve insani yardım alanlarında ön plana çıkmaktadır.

Esma Esed rejim safında çatışmada ölen askerlerin aileleri ile yakından ilgilendiği izlenimini verecek şekilde çeşitli organizasyonlar da düzenlemektedir.

Uluslararası çapta ünlü olan Vogue dergisi Esma Esed’i konu alan “Çöldeki Gül” başlıklı bir dosya yayınladı. Ancak iç savaşın çıkışı ve devamında rejimin işlediği savaş suçlarının etkisiyle uluslararası alanda Esma Esed’in “olumlu” yöndeki popüler imajı zarar gördü.

Çok sayıda iş adamıyla birlikte kurduğu Souria Holding ile inşaat başta olmak üzere Suriye finans hayatında güçlü bir konum elde etmek isteyen Esma Esed, bir süre sonra kayınvalidesi Enise ve kuzeni Rami Mahluf’u engel olarak karşısında buldu.

Bu yüzden Rami Mahluf’a karşı rejimin son dönemdeki sert müdahalesinde Esma Esed’in doğrudan etkisi olduğu iddia edilmektedir.

Esma Esed rejim içerisindeki rolü ve savaştan elde ettiği büyük kazanç sebep gösterilerek Haziran 2020’de ABD tarafından Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası kapsamında yaptırım listesine alındı.