Röportaj Serisi: Festakim Kema Umirt Siyasi Büro Üyesi İzzeddin Selam
23 Temmuz 2018

İzzeddin Selam Festakim Kema Umirt ÖSO grubunun siyasi büro başkanı olarak görev almaktadır. İzzeddin Selam aynı zamanda “Ulusal Eylem Buluşması” yapısının da bir üyesidir.

Röportajı gerçekleştiren: Ömer Özkizilcik

 • Suriye devrimin şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suriye devrimini en zor dönemlerini yaşamaktadır ve büyük bir belirsizlik hakimdir Fakat yeni bir hareketlenme başlayacaktır ve devrimi 2011’deki normale geri döndürüp hak mücadelesini zalimlere karşı sürdürecektir. Bunun için devrimi bozan grupları elimine edecektir. Devrimin temel amacı Suriyeyi özgürlüğüne kavuşturup Suriyeyi diktatörlükten kurtarmaktır. Devrim içerisinde büyüyen yeni nesil bu mücadeleyi sürdürecektir. Fakat şimdiki metotlardan farklı metotları kullanarak.

 • Suriye muhalefetinin bu duruma düşmesinin sebepleri sizce nedir?

Benim fikrime göre şu anki Suriye muhalefeti Suriye halkını temsil edememektedir. Halk ve devrim için destekten fazla köstekdir ve birçok kesim Suriye muhalefetini dışa bağımlılığı dolayısıyla ret etmektedir. Suriye muhalefetinin ulusal ajandası olmaması ve büyük hatalar içerine girmiş olması halkın desteğini kaybetmesine sebebiyet vermiştir.

 • Türkiye’nin Suriye’deki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye Suriye’de neyi doğru neyi yanlış yapmaktadır?

Türkiye’nin Suriye’deki rolü hakkında benim şahsi fikrim ikiye ayrılmaktadır. Fakat Türkiye hükumetine ve halkına Suriyelilere karşı yaptıkları insani yardımdan dolayı öncelikle teşekkür etmek isterim. İnsani açıdan bizim Türkiye ile güçlü bağlarımız bulunmaktadır. Akraba ilişkileri ve ortak tarihimiz bizi birbirimize bağlamaktadır. İki taraf arasındaki kardeşlik ve ticaret ilişkileri bilinmektedir ve daha fazla izahat edilmesine gerek yoktur.

Siyasi açıdan ise Türkiye yanlış grupları destekleyerek Suriye devrimine birçok açıdan zarar vermiştir. Bunları özetleyecek olursak:

 1. Türkiye’nin halk tarafından sevilmeyen ihvan hareketi tarafından yönetilen İslamcı gruplara destek vermesi. Zamanında 80’li yıllarda Hafez el Esed ihvan hareketini bahane olarak kullanarak Suriyeyi yıkmıştı. Şimdi ise yine benzer bir şekilde ihvan hareketi yüzünden Suriye’de cihad bayrağı dalgalandı ve bu durum uluslararası toplumun ve Suriye halkının Suriye devriminden desteğini çekmesine sebebiyet vermiştir. Devrim terör olarak nitelendirildi.
 2. Türkiye’nin Suriyelilere bazı kararları dikta etmesi yanlıştır. Türkiye bizim stratejik müttefikimiz ve Türkiye seküler, demokratik ve insan haklarına değer veren bir ülke olmasına rağmen Suriye’de tam ters hareketleri desteklemiştir. Halen neden böyle yaptığını anlamakta güçlük çekiyorum.
 3. Askeri açıdan ise radikal unsurların öne çıkması devrim güçlerini zayıflatmıştır. Devrim güçleri bir halk hareketi olarak ortaya çıkmış ve varlığını öyle devam ettirmiştir. Eğer devrim güçleri bir düzenli ordu kurmuş olsalardı, o zaman devrim ordusu ile rejim ordusu birbirleriyle savaşıyor olacaktı ve iki ordunun varlığı Suriye’nin bölünmesine yol açacaktı.
 4. Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde asayişin tam manasıyla sağlanamamış olması Türkiye’nin eksik kaldığı noktalardan birisidir.

Türkiye’nin doğru yaptığı şeyler ise:

 1. Türkiye Suriyelilerin yanında durması ve onların özgürlüklerine kavuşması için diktatörlüğe karşı desteklemiş olması çok önemlidir.
 2. Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı ile birlikte Suriyelilerin bombardımandan uzak rahat ve huzur içerisinde yaşayabilecekleri bir alan oluşturmuş olduğu için Türkiye’ye müteşekkiriz.
 3. Aşırılıkçı ve ayrılıkçı PKK terör örgütü ile mücadelede bulunması ve bunu devrimci silahlı gruplar ile beraber gerçekleştirmiş olması büyük bir kazanımdır.
 • Sizce Türkiye Suriye’de ne yapmalıdır? Tavsiyeleriniz olacak olursa bunlar ne olur?
 1. Türkiye ihvan hareketine olan desteğini sonlandırmalıdır ve gerçek Suriye devrimini ve Suriye halkını destekleyen kişileri ve kurumları desteklemelidir. Suriye halkı dindar olsa da bu onların ihvan hareketini destekledikleri anlamına gelmemektedir.
 2. İdlib bölgesinde radikal unsurlara karşı devrimci güçler desteklenmelidir.
 3. Türkiye Suriyelilerin düşmanı ve Suriyelileri öldüren Rusya ve İran ile beraber hareket etmemelidir.
 4. Türkiye Suriye’de çok fazla kırsal alanda yaşayan kesim ile irtibat kurmaktadır. Suriye’nin temel taşını ise şehirliler oluşturmaktadır. Özellikle Halep şehri Suriye’nin ekonomik motorudur. Türkiye kırsaldaki kesimlerden çok şehirde yaşayan kesimler ile ortak hareket etmeye çalışmalıdır. Suriye’de kırsal ve şehir arasındaki uçurum çok büyüktür.

Toplayacak olursak, ben Türkiye’ye sadece sevgi, saygı ve hürmet beslemekteyim ve Türkiye’nin ekonomik gelişimini destekliyorum. Fakat Türkiye’nin Rusya ve İran ile beraber hareket etmesine endişeli bakıyorum.

Not: Görüşlerim sadece beni temsil etmektedir ve hiçbir temsiliyeti yoktur.