Rusya’nın Black Water’ı Suriye’de
07 Nisan 2016

Haber – Suriye Gündemi

Esed rejimine bağlı güçlerin IŞİD’e yönelik Tedmur’da gerçekleştirdiği taarruz sırasında 5 Rus askerin öldüğüne yönelik haber ve görseller IŞİD tarafından yayınlanırken, Rus resmi kaynakları bu iddiaları yalanladı ve ölen askerlerin Rus Ordusuna mensup olmadığını duyurdu.

Ölen askerlerin Rus olmasına rağmen resmi kaynakların bunu reddetmesi, kamuoyunda bir takım soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Bu gelişmeler yaşanırken Rus газета.ru–Gazeta adlı yayın kuruluşu öldürülen askerlerin özel bir şirkete mensup olduğunu ve paralı asker olarak Suriye’de savaştıklarını öne sürdü.

Gazete, ‘Moran Güvenlik Grubu’ adı altında bulunan OSM veya ‘Wanger’ isimli şirketin askeri hizmetler sunduğunu ve daha önce de Ukrayna’da faaliyet gösterdiğini söyledi. Özel şirketlerle ilgili geçtiğimiz yıl da bir olay meydana gelmiş ve Kasım ayında aynı şirkete çalışan 9 Rus askerinin bir havan topu saldırısı sonucunda hayatlarını kaybettikleri öne sürülmüştü. Rus resmi kaynakları ise Suriye’de ölen asker sayısının yalnızca 6 olduğunu her fırsatta belirtiyor.

Nitekim 18 Aralık 2015 tarihinde Wall Street Journal gazetesinin yaptığı haberde böyle bir özel şirketin varlığının Rus Savunma Bakanlığı tarafından açıkça kabul edilmediği öne sürülürken, Moskova merkezli güvenlik araştırma merkezinin direktörü İvan Konovalova‘nın ‘Rusya Blackwater şirketi gibi ilk özel askeri şirketini kurma çabası içerisinde’ ifadelerine yer verildi.

Şirketin çalışma detaylarını Katarlı El-Cezire haber sitesine anlatan güvenlik uzmanlarına göre şimdiye kadar özel şirketle gelen askerlerin sayısının iki bine kadar ulaşabileceğini ve bunların Beyrut’ta havaalanına indikten sonra karayollarıyla Suriye’de ‘iş gezisi’ adı altında görev yaptıklarını, ‘iş gezisi’ bittikten sonra her ay için bin dolar düzeyinde maaş aldıklarını ifade etti.

Güvenlik uzmanları, paralı askerler olarak Suriye’ye gelen Rusların arasında ölü sayısının çok daha yüksek olma ihtimali bulunduğu halde bu kayıpların açıklanmadığını ve bu nedenle söz konusu askerlerin dikkat çekmeden ülkede savaşmaya devam ettiğini öne sürdü.