Rusya'nın Dera'daki Kadirov'u: Ahmed el-Avde
17 Aralık 2020

Rusya destekli 5. Kolordu 8. Alay’ın komutanı olan Avde, eski bir muhalif komutandır. Busra eş-Şam merkezli Şebab el Sünne grubunun lideri olan Avde, uzun yıllar rejime karşı savaştı.  

Avde’nin grubu Şebab el Sünne, bu dönemde bölgedeki bir çok ufak ve orta çaplı muhalif yapı gibi ÖSO Güney Cephesi’ne iltisaklıydı.

2012-2014 arasında Dera ve çevresinde yaşanan rejim ile muhalifler arasındaki çatışmalarda Avde’nin muhalif saflardaki üç erkek kardeşi hayatını kaybetti.

Avde, 2018’de Moskova arabulucuğundaki ateşkes anlaşması ile elindeki ağır silahların rejime teslimini kabul etti. O tarihten bu yana “Moskova korumasında rejmi yanlısı” bir konumda bulunuyor.

Birçok kez  pozisyon değiştiren pragmatist karakteriyle bilinen Avde, geçmişte ittifak halinde olduğu pek çok yapıyla, ilerleyen yıllarda karşı karşıya geldi. Rusya’nın himayesine geçtikten sonra ise rejim yanlısı cephenin bir parçası haline geldi. Yine de Avde’nin pozisyonunu pro-Şam yerine pro-Moskova olarak tanımlamak daha uygundur.

Avde, Rusya’nın dışında Ürdün ve BAE ile de yakın temaslar kurarak kendisini güçlü bir figür haline getirdi.

Rusya’nın inşa ettiği 5. Kolordu’ya katılan Avde, bu anlaşma sonrası 5. Kolordu’nun güneydeki unsurları üzerinde önemli yetkiye sahip oldu.

Rusya’nın isteği üzere ülkenin kuzeyine de birlikler gönderen Avde, aynı zamanda Moskova adına Tahran’ı dengelemek içinn Suveyde ve Dera’da İran yanlısı milislerle de karşı karşıya geldi.