Şam ve Golan Türkmen Tugayı
11 Mart 2020

Şam ve Golan Türkmen Tugayı, Şam’ın güneyinde büyük savaşlara sahne olan ve Filistin göçmenlerinin de çoğunlukta olduğu Yermük kampında 2014 yılında kurulmuştur.

2014 yılında kurulan Şam ve Golan Türkmen Tugayı’nın temelini 2012 yılında oluşturulan Khair el Din Barbaros Birliği teşkil etmektedir.

2014 yılında oluşturulan grubun liderliğine Ebu Muhammed Barbaros künyeli Nizar Sohta getirildi. Nizar Sohta’nın kardeşi, Velid Sohta da 2018 yılına değin Türkmen Dağı bölgesinde faaliyet gösteren 2. Sahil Tümeni komutanının yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Yaklaşık 300 kişiden oluşan Şam ve Golan Türkmen Tugayı’nda çoğunlukla Türkmenler bulunsa da Araplar da yer almaktaydı.

Şam ve Golan Türkmen Tugayı, Esed rejimine karşı uzun yıllar süren mücadelelerinde 30 savaşçısını kaybetti. Bu savaşçılar arasında Ebu Muhammed Barbaros’un oğlu ve yeğeni de bulunmaktadır.

Grup, Yermük kampı, Yilda ve Babila bölgelerinde faaliyet gösterdi. Yıllarca kuşatma altında Esed rejimine karşı faaliyet gösteren grup, 2018 yılında yapılan anlaşma neticesinde tahliye edilerek İdlib’e geldi.

Şam ve Golan Türkmen Tugayı, İdlib’e ve diğer bölgelere geldikten sonra tamamen dağılmış, bazı savaşçıları savaşmayı bırakırken bazıları da farklı gruplara dahil olmuştur.

Bu profil, Kutluhan Görücü’nün çeşitli saha kaynakları ile yaptığı görüşmeler sonucunda hazırlanmıştır.