Savaşlarda Tank Kullanımı ve Anti Tank Füzeler (2)
23 Eylül 2016

Analiz-Haber / Suriye Gündemi

Tankların beka kabiliyeti

  1. Görülme

Muharebe sahasında ilk görüp, hareket edip ilk vuran tank hayatta kalır. Yani durumsal farkındalığı yüksek olan tank rakibinin üstünden gelebilir. Durumsal farkındalığı yükseltilmesi dost unsurların sağlayacağı istihbarat ve keşif gibi verilerle elde edilebilmektedir.

Buna ilaveten düşman unsurları tarafından görülmemek için bazı tedbirler alınmalıdır. Tankların gürültülü olması ve ısı yayması onları radarlar için çok kolay fark edilebilir kılıyor. Bundan ötürü son dönemlerde ısı görünümünü azaltmak için modern tanklara çeşitli soğutucu sistemler ve ısı yönlendirme noktasında teknolojiler monte edilmeye başlanılmıştır. Örneğin İngiliz BAE Systems şirketi geliştirdiği adaptiv sistemi, sıcaklık dağılımını dağıtarak tankı kızılötesi gece görüş cihazlarında bir araba veya kamyonet olarak gösterebiliyor. Aynı zamanda tankların gürültüsünü azaltmaya yönelik paletlerin yapıldığı malzemenin üzerine de çalışmalar bulunmakta.

  1. Görülürsen hedef olma

Tankların görülmesini zorlaştırma, aynı zamanda hedef olmasını engellemektedir. Her tank düşmanın nişan almasına fırsat vermemeye çalışmaktadır. Düşman nişan almışsa bunu bozucu, aldatıcı ve karıştırıcı sistem ve tedbirler ile bozmaya çalışır. Düşmanın tankı hedef alabilmesini engellemek için kullanılan en yaygın taktik egzoz borusundan ve tankın iki yanına monte edilmiş atıcılarla sis bulutu oluşturmaktır.

Oluşturulan sis bulutu radarlara, radar güdümlü mühimmatlara ve hedef işaretleyici sistemlere karşı etkili değildir. Bu kapsamda radar ikaz alıcıları, lazer ikaz alıcıları ile toplanan bilgiler doğrultusunda karıştırma sistemleri devreye sokulur ve düşman radarlarının tankı hedeflemesi engellenmeye çalışılır. Sistem karıştırıcılarına ilaveten düşman unsurları tankı hedef alamadan vurulabilir veya tankın hızlı bir manevra yapmasıyla hedef olması engellenir.

  1. Hedef olursan vurulma

Tankın hedef olması ve üstüne ateş açılmasında zırh koruması devreye girecektir. Bu koruma ise tankın vurulduğu mühimmatın niteliğine göre değişir.

Tankın top mermisi ile vurulduğunda hızlı bir manevranın dışında yapılabilecek fazla bir şeyi yoktur. Top mermisinin yüksek hızı, yüksek kinetik enerjisi tankı korumasız bırakır. RPG-7 gibi güdümsüz tanksavarlara karşı etkili koruma ise kafes tipi ek zırhlardır. Bunlarla beraber AMSAFE firması ürünü Tarian gibi hafif fiberli örülmüş ağ tipi zırhlardır. Ayrıca Hard kill sistemleri ile gelen mühimmat tespit edilir ve daha tank isabet almadan imha edilir. Bu sistemler çok yüksek performans ve 360 derece alanı görebilmesi gerektiğinden, aktif koruma sistemleri ancak yakın zamanda seri üretim aşamasına gelebilmiştir.


AMSAFE tarian ile Kaplanmış FNSS PARS 6×6
  1. Vurulursan delinme

Tankın hedef olup vurulduğunda ise delinmesini engelleyebilecek şey zırhın koruma gücüdür. Zırhların iki önemli niteliği vardır: Sertlik ve tokluk. Sertlik delinmeye karşı direnç, tokluk ise enerji soğurma kabiliyetidir. Sertlik ve tokluk ters orantılıdır. Tankın alt gövdesinde mayınlara karşı korunaklı olması için yüksek tokluktaki zırhlar kullanılmaktadır. Buna karşın örneğin tankın ön gövdesinde yüksek sertliğe sahip olan zırh kullanılmaktadır. Zırhlar için çeliğe ilaveten seramik, metal matris vb. malzemeler kullanılmaktadır. Buna ilaveten reaktif zırhlar geliştirilmiştir. Tankın gövdesine bloklar halinde ilave olarak içlerinde patlayıcı bulunan zırhlar eklenmiştir. Bu bloklar mühimmatın tanka isabet etmesinden önce mühimmatın patlamasını sağlayarak tankı korumaktadır. Bunlara karşı ise tanksavar füzelerine tandem sistemi, yani iki patlayıcıdan oluşan sistem, getirilmiştir. İlk başlık reaktif zırhı patlattıktan sonra ikinci başlık tankı vurmaktadır. Tank ve tanksavar arasındaki yarış devam etmektedir. Geliştirilen tanklara karşı tanksavarlar da geliştirilmektedir.

  1. Delinirsen İmha Olma

Tankın vurulduğunda iki faktör öne çıkmaktadır: Mürettebatın hayatta kalması ve tankın bölgeden uzaklaşabilmesi.

Tankın vurulması esnasında basit bir cıvata bile mürettebatı öldürebilir. Bunu engellemek için tanklarda söndürme ve bastırma sistemleri devreye girer ve tankların infilak etmesini ve parçalanmasını engellemeye çalışır.

Tankın hareket edebilmesi ise tankın motor, aktarma organı ve paletlerin dayanıklılığına bağlıdır. Tankların geleneksel zayıf noktası olan motor ve hava girişleridir. Bunları korumak için paletlerin zırh etekleri ve dayanıklı ama ağır olmayan malzemeler kullanılmaktadır.

 

Kaynak

http://www.army-guide.com/eng/product890.html

https://warisboring.com/why-the-death-of-the-tank-is-greatly-exaggerated-751f5ccd091#.14r2rqroc

https://warisboring.com/what-a-t-90-tank-looks-like-after-being-hit-by-a-tow-missile-3c1cbeddc65f#.8rzujmf4l

https://twitter.com/DrPartizan_/status/725688607537815552

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/518525/ISiD_Turk_tankini_vurdu.html

https://www.youtube.com/watch?v=fYOJSz1WOEg

http://www.siyahgribeyaz.com/2014/08/ana-muharebe-tank-tasarm-uzerine-notlar.html