Suriye’de İran Destekli Milis Grup: Ketaib Seyyid eş-Şüheda
29 Aralık 2020

İran destekli Esed yanlısı Şii milis gücü Ketaib Seyyid eş-Şüheda, 2013’te kuruldu. Kurucusu eski Ketaib Hizbullah üyesi Ebu Mustafa el-Şeybani’dir. Mevcut komutanının ise Ebu Alaa el-Valai olduğu iddia edilmektedir.

Hem Irak hem de Suriye topraklarında askeri varlığını sürdüren örgüt, Irak’ta Haşdi Şabi ve Irak hükümetiyle hareket ederken, Suriye’de de Esed rejimi ve müttefikleriyle beraber savaşmaktadır.

Örgüt, Suriye’deki yegane amacının, Şam’da bulunan ve Şiiler için kutsal görülen Seyyide Zeyneb Türbesi ve çevresini korumak olduğunu savunmaktadır. Buna karşın örgütün Elbukemal, Dera ve Kuneytra başta olmak üzere Suriye’nin çeşitli bölgelerinde çatışmalara girdiği rapor edilmiştir.

Esed rejimi saflarındaki mezhepçi yapılarının önde gelenlerinden olan örgütün, 2013 Guta Kimyasal Saldırısı’nda Guta’dan kaçışları engellemeye yönelik bölgeyi kuşattığına  dair iddialar mevcuttur.

Örgütün Irak’ta da savaş suçlarına karıştığı, 2019’da gerçekleşen hükümet karşıtı protestolarda sivil göstericilerin keskin nişancı ateşiyle öldürülmelerinde pay sahibi olduğu da iddialar arasındadır.

Bir dönem sayıları 2000’i bulmuş olsa da 2020 itibariyle milis sayısına ve ne kadarının Suriye’de konumlandığına dair net bir veri bulunmamaktadır. Bununla birlikte halihazırda Elbukemal bölgesinde konuşlanmış üslere sahip oldukları bilinmektedir. Ayrıca güney Suriye’de ÖSO ve Nusra Cephesi unsurlarına karşı girdikleri çatışmalarda en az 100’ün üzerinde can kaybı verdikleri rejim yanlısı kaynaklarca teyit edilmiştir.

Doğrudan İran Devrim Muhafızları tarafından fonlanan örgüt, aynı zamanda Haşdi Şabi’nin bir parçası olduğu için yasal olarak Irak hükümetince de finanse edilmektedir.