Suriye’de Muhaliflere Gönüllü Eğitim Veren Askeri Organizasyon: Melhame Taktik
12 Mart 2020

Melhame Taktik yapılanması 2016 yılında İdlib’de, Ebu Selman Belarusi liderliğinde kurulmuştur.

Başta HTŞ olmak üzere İdlib’deki askeri grupları eğitmeyi temel alan Melhame yapılanması, bu kapsamda gruplara harp yöntemleri ve ağır silahları (RPG, Bixi, v.d) kullanma eğitimleri vermektedir.

Melhame, esas olarak rejim ve Rus askerlerine karşı faaliyet yürütmektedir. Grubun liderleri 2013’de Suriye sahasına geldiği bilinmektedir.

Eski Sovyet ülkelerinden gelen yabancı savaşçılardan oluştuğu öne sürülmektedir. Günümüzde Melhame Taktik bünyesindeki kişilerin sayısı net olarak bilinmemekle birlikte, 10-15 kişilik temel bir ekipten oluştuğu düşünülmektedir.

Bölgede faaliyet gösteren Amerikan Blackwater gibi özel paralı askeri şirketler ile mukayese edilmektedir.

Maddi gelirlerini, bağışlar ve internet üzerinden topladıkları yardımlar ile elde ettikleri bilinmektedir.

İdlib ve Halep bölgelerinde askeri gruplara üst düzey eğitimler vermişlerdir. Yüzlerce kişiyi eğittikleri düşünülmektedir.

Heyet Tahrir el Şam’a (HTŞ) unsurlarını eğitmelerine ve çoğu zaman söz konusu örgüt ile birlikte anılmalarına rağmen HTŞ ile örgütsel bağı yoktur.

2018’de Ketibe Guraba el-Türkistan’ın eğitimine katkı verdikleri iddia edilmektedir.

2019’un Ağustos ayında Melhame’nin lideri Ebu Selman’ın öldürülmesinin ardından Ali Şişani grubun başına geçmiştir.

Kaynak:”Unknown airstrike kills elite Nusra’s squad leader in Idlib”, Al-Masdar News, https://www.almasdarnews.com/article/unknown-airstrike-kills-elite-nusras-squad-leader-idlib/, (E.T 12.03.2020)

Malhama Tactical (JFS /Conquest of al-Sham Front), TRAC, https://www.trackingterrorism.org/group/malhama-tactical, (E.T 12.03.2020)

“The current and future state of Caucasian groups in Syria”, Atlantic Council, https://www.atlanticcouncil.org/blogs/syriasource/the-current-state-and-future-of-caucasian-groups-in-syria (E.T 12.03.2020)