Suriye Milli Ordusu Sözcüsü Yusuf Hamud
21 Mart 2020

Suriye Milli Ordusu Sözcüsü Yusuf Hamud

Yusuf Hamud 1975 yılında İdlib’in Cebel el Zaviye bölgesinde doğdu.

1997’de Havacılık Kurumu’na bağlı Havacılık Fakültesinden L-39, Mig-21 ve Su-24 uçakları kullanma sertifikası ile mezun oldu. 2007 yılında Suriye Arab Ordusu’nda filo başkanı eğitimini tamamladı.

2012’de Binbaşı Hamud Esed rejiminden ayrıldı ve Halep çevresindeki Halep Devrimcileri Operasyon Odası’na bağlı silahlı Suriye muhalefetine katıldı.

Sonraki dönemde Lazkiye’nin Türkmen ve Kürt dağlarında 101. Piyade Tümeni’nde komutan olarak görev aldı. Yusuf Hamud Fırka Hamza’ya katılıp, grubun Genelkurmaylığı’nı yaptı.

‘Irak ve Şam İslam Devleti ile Mücadele Eğit ve Donat’ programı ve Fırat Kalkanı Harekatı bağlamında, Fırka Hamza savaşçılarını DAEŞ’e karşı komuta etti.

Fırka Hamza’nın genelkurmayı olarak Suriye Milli Ordusu’nun kurucu konseyinde yer aldı. Hamud Suriye Milli Ordusu’nun kurulması ile beraber ikinci kolordunun komutanı olarak seçildi.

Yusuf Hamud Kasım 2018’de Suriye Milli Ordusu’nun askeri sözcüsü olarak seçildi. Sözcü olarak Suriye Milli Ordusu’nun medya ofisini Zeytin Dalı Harekatı’nda ve Barış Pınarı Harekatı’nda yönetti ve yönetmeye devam etmektedir.