Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Enes el-Abde
05 Aralık 2019

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Enes el-Abde

Enes El Abde 1967 yılında Şam’da doğmuştur. Ürdün Yermük Üniversitesinde jeoloji okuyan Abde, İngiltere’de jeo-fizik üzerine de Master yapmıştır. Siyasi hayatına başlamadan önce “Bilgi Teknolojisi” alanında faaliyet gösteren uluslararası şirketlerde yönetici olarak çalışmıştır. İyi derece Türkçe, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

2006 yılında siyasi faaliyetlerini derinleştiren Abde, aynı yıl Suriye içinden ve dışından birçok aktivistin katılımıyla Esed rejimine muhalif olan Adalet ve İnşa Hareketi’ni kurmuştur. Hemen ardından Şam deklarasyonuna katılmış ve deklarasyonun diaspora başkanı olarak faaliyet yürütmüştür.

Suriye muhalefetinin tek çatı altında toplanmak için çalışan Abde, Suriye Ulusal Konseyi’nin kurucuları arasında yer almış ve genel sekreterliğinde görev yapmıştır. İlerleyen süreçte ise Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) katılan Abde Koalisyonun kurulmasında da büyük rol oynamıştır.

Abde, birkaç dönem SMDK çatısı altında Siyasi Kurul üyesi olarak görev yapmıştır. 2015 ve 2016 yıllarında Kurul’un özel kalemi görevini üstlenmiştir. İkinci Cenevre görüşmelerinde de müzakereci üye olarak yer almıştır. Ayrıca Suriye Anayasa Komisyonu üyesidir.

İstanbul’da düzenlenen 46. Olağan Genel Kurulu’nda SMDK başkanlık görev süresi dolan Abdurrahman Mustafa’nın yerine, 82 üyeden 75’inin oyunu alarak ikinci defa SMDK başkanı olarak seçilmiştir.