Suriye Sivil Savunma Örgütü: Beyaz Baretliler
18 Eylül 2018

Suriye Sivil Savunma Örgütü: Beyaz Baretliler

Beyaz Baretliler, Suriye’de kurtarma faaliyetlerine 2013 yılında başladılar.

2013 yılında Türkiye’de AKUT tarafından eğitildiler ve Türkiye tarafından eğitim ve ekipman başta olmak üzere birçok konuda destek aldılar. Beyaz Baretliler, Chemonics ve Mayday Rescue kurumları aracılığı ile Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka, Almanya, Kanada, Yeni Zelenda ve ABD tarafından desteklenmektedir.

Beyaz Baretlilerin lideri Raid el Salah’ın Anadolu Ajansına verdiği röportajda şu ifadeler yer almıştır: ‘’Beyaz Baretliler’in oluşumunda Türkiye’nin hayati bir rolü var. Bizi baştan beri eğiten Türkiye’dir. Türkiye, hem ekipman hem eğitim desteği verdi. Arama kurtarmadan lojistiğe birçok alanda ekipmanlarımızı Türkiye sağladı.’’

Adını gönüllülerinin kullandığı beyaz baretlerden alıyorlar. Anadolu Ajansının aktardığına göre Beyaz Baretliler bugüne dek en az 115 bin insanın hayatını kurtardı.

2016 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildiler. 2017 yılında ise Orlando von Einsiedel yönetmenliğini yaptığı ‘’The White Helmets’’ belgeseli, ‘En İyi Kısa Belgesel’ dalında Oscar aldı.

Oscar törenine bir mesaj gönderen Raid el Salah, ’’Bu film bizim çalışmalarımızı dünyaya tanıttığı için müteşekkiriz. Kuruluşumuza Kuran’daki ‘Kim bir hayat kurtarırsa bütün insanlığı kurtarır’ ayeti rehberlik ediyor’’ ifadelerini kullandı.

Beyaz Baretliler, bu zamana kadar gerçekleştirdikleri kurtarma operasyonlarında en az 250 üyelerini kaybettiler.

Beyaz Baretliler’in 250’ye yakın kadın çalışanı olmakla birlikte toplam 3922 gönüllüden oluşmaktadır.

Kaynak: Anadolu Ajansı, Suriye Gündemi ve syriacivildefense.org

İnfografik Kutluhan Görücü‘nün çalışmaları sonucunda hazırlanmıştır.