Suriye Sosyal Milliyetçi Partisi’nin askeri kanadı: “Nusur ez-Zevba”
23 Temmuz 2020

Örgütün siyasi kanadı Suriye Sosyal Milliyetçi Partisi (SSMP) toprağa dayalı Suriye tahayyülü ile (Büyük Suriye) Arap kimliğini merkeze alan Baas hareketinden ayrışmaktadır. İç savaş sürecinde sahaya inen Nusur ez-Zevba militanları SSMP’nin tarihindeki ilk askeri oluşum değildir. 1947’de “Kızıl Kasırga” adı altında Filistin bölgesinde faal oldular. 1958’de Beyrut’ta yaşanan ve karşılıklı çatışmalara evirilen iç gerilimde Lübnan hükümetinin yanında yer aldılar.

Nusur ez-Zevba adıyla yeniden şekillenmesi 1970’li yıllarda SSMP üyesi olan ve bugün hareketin liderliğinde önemli bir konumda bulunan Esad Hardan’ın öncülüğünde gerçekleşti. 1980’li yıllarda Lübnan İç savaşının taraflarından oldular. İsrail Ordusu ve Güney Lübnan Ordusu ile çatışmalara girdiler.

Nisan 1985’te Sana'a Mehaidli adlı milisi güney Lübnan’daki bir İsrail askeri konvoyuna bombalı intihar saldırısı düzenledi. 2 İsrail askerinin öldüğü bu saldırının faili Sana'a Mehaidli ise Lübnan iç savaşındaki ilk intihar saldırısı düzenleyen kadın olarak tarihe geçti. 2013’te ise Suriye rejim güçlerinin savaş ve firarlar sonucu yaşadığı büyük insan kaybı sonucu ülkede milis güçlere olan ihtiyacın artmasıyla Nusur ez-Zevba Suriye sahasında faaliyete geçti.

Baasçıların temel ideolojisi olan Arap Milliyetçiliğine uzak duran bölgedeki bazı Hristiyan toplulukların siyaseten tercih ettiği SSMP’nin milis güçleri de benzer profile sahiptir. 6 ila 8bin arası milis güce sahip oldukları iddia edilmektedir. Eğitim ve donatım hususunda rejim ordusunda  önemli bir yere sahiptir.

Nusur ez-Zevba militanları pek çok cephede bulunsalar da genel olarak başta Hristiyanlar olmak üzere azınlıkların yoğun yaşadığı bölgelerde aktiflerdir. Sadad, Karyateyn, Vadi el-Nasara, Mahrdeh, Sukaylebiye, Salamiyye, Sednaya, Malula gibi Hristiyan nüfusun olduğu bölgeler, örgütün faaliyet bölgeleri arasında bulunurken pek çok militan köken olarak bu bölgelerden gelmektedir. Suriyeliler haricinde çok sayıda Lübnanlı Hristiyan da Nusur ez-Zevba çatısı altında Suriye’de savaşmaktadır.

Rejim ordusu, Deirezzor, Kuneytra, Palmyra, Lazkiye’de Türkmen Dağı, Kürt Dağı, Selma, Hamam ve Deyr Hanna mevkilerinde muhaliflere ve DEAŞ’a karşı bu milis gücü kullanıldı. Ayrıca Şam’da rejim ile muhalifler arasındaki çatışmalarda Zabadani ve Doğu Guta’da da Nusur ez-Zevba militanları rejimin yanında çatıştılar.

Nusur ez-Zevba militanları, genel olarak azınlık unsurların bulunduğu bölgelerde güvenlik güçleri olarak cephe hattından uzakta olsalar da farklı bölgelerde rejimin yanında savaştırıldılar.

Muhaliflerin bilhassa islamcı kanadından çekinen ama aynı zamanda Baas partisi ile de ideolojik olarak farklı taraflara düşen Hristiyan grupların, hem siyasi hem de güvenliğe dair ihtiyaçlarını karşılayarak rejim ile bu kitleler arasında köprü vazifesi gördüler.