Suriyeli Kürt Siyasetçi El-Cezire Siyasi Arap Partisi Başkanı Mümtaz El-Hasan İle Röportaj
29 Mart 2018

Suriye Gündemi Dimeşk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölümü mezunu Aktivist ve Siyasetçi Mümtaz El-Hasan hocamız ile Suriye’nin gündemi üzerine konuştuk. 

Suriye Gündemi: Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ebu Nizar: Ben Mümtaz El-Hasan Ebu Nizar, 1949 yılında Suriye’nin Haseke ilinde doğdum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Hukuk bölümünden mezun oldum. Okulu bitirdikten sonra avukat olarak askeri yüksek güvenlik mahkemelerinde siyasi davalara bakmaya başladım. Avukatlık hayatım boyunca, Rejim karşıtı siyası tutukluları savundum.

Esad Rejimini devirme girişimi iddiası ile iki yıl El-Mezze cezaevinde yattım.

Suriye halk ayaklanmasıyla birlikte El-Cezire Siyasi Arap Cephesinin oluşumunda ciddi katkılarım oldu.

Bu siyasi cepheyi, Demokratik Birlik Partisi (PYD) kuruluşuna karşı olarak 2012’de kurduk.

Kürt Yüksek Konseyi, Barzani başkanlığında toplanarak yeni bir oluşumla meydana çıktılar. Suriye Kürtleri Yüksek Ulusal Konseyi, beşi Barzani beşi de Öcalan yanlısı olmak üzere on Suriyeli Kürt siyasi liderden oluşnmaktaydı.

Suriye Gündemi: Kürt Ulusal Yüksek Konseyi hakkında bize bilgi verebilirmisiniz?

Ebu Nizar: Kürt Ulusal Yüksek Konseyi, beşi Barzani’nin, beşi de Öcalan yanlısı olmak üzere on Suriyeli Kürt siyasi liderden oluşuyordu. Hedefleri Esad Rejiminden sonra Suriye’de, Batı güdümünde bir Kürdistan devleti oluşturmaktı. PYD silahlı unsurlarının bölgeye; tekelci ve kendisinden başka kimsenin varlığını kabul etmeyen bir tavra sahip olması ve kendisine muhalif olanları şiddetle cezalandırarak yok etme çabasını beraberinde getirdi. Bu şekilde bölgeye ve kurumlara hakim oldu. Bundan dolayı Kürt Yüksek Konseyi varlığını sürdüremedi.

Buna karşılık olarak bizim de bir siyasi oluşumuna ihtiyacımız vardı, biz de El-Cezire Siyasi Arap cephesini oluşturduk.

Hayati tehlike söz konusu olduğu için 2012 yılında, Suriye’den hicret etmek zorunda kaldım. Türkiye’ye hicret ettim. Şuan Şanlıurfa’da ikamet etmekteyim. Suriye özgür, bağımsız ve demokratik bir ülke oluncaya kadar Türkiye’de siyasi Suriye için faaliyetlerime devam edeceğim. Ayrıca Suriye Ulusal Demokratik Blok Partisinin yönetimindeyim.

Suriye Gündemi: El-Cezire Siyasi Arap partisinin kaç üyesi vardı ve Suriye’nin geleceğine yönelik tutumu neydi?

Ebu Nizar: El-Cezire Siyasi Arap Partisi, 01.09.2012 tarihinde kuruldu. Bu oluşuma karşı Esad Rejimi tarafından amansız bir savaş açıldı. Üyelerin bir kısmı tutuklandı, bir kısmı tehdit edilerek çalışmaktan alıkonuldu. Suriye’de siyasi faaliyetler için şartlar uygun değildi, bunun için El-Cezire Siyasi Arap Partisinin varlığı son buldu.

Suriye Gündemi: Türkiye’nin askeri olarak Suriye’ye girmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ebu Nizar: Zeytin Dalı Harekatı, ÖSO ve Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin ortaklaşa düzenlediği başarılı bir operasyondur. Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu iki ülkenin çıkarları ve refahı için mücadele etmiştir.

İki buçuk yıl önce, Tel Rıfaat ve köyleri Özgür Suriye Ordusunun hakim olduğu bir bölgeydi.

PYD terör örgütü militanları, Tel Rıfaat’a girmeye çalıştı, ama giremedi, yaptığı bütün operasyonları başarısızlıkla sonuçlandı. Rusya ve Esad Rejiminin hava desteğiyle, Tel Rıfaat, terör örgütü PYD/YPG tarafından işgal edildi.

Rusya ve Esad Rejimin yoğun hava bombardımanına karşı dünya sesiz ve sağır kaldı.

Zeytin Dalı Harekatı başladığı andan itibaren Batı medyası dezenformasyon haberler oluşturmaya ve kamuoyunun zihnini bulundurmaya çalıştı. Zeytin Dalı Harekatının, yanlış bir girişim olduğunu deklere etmeye çalıştılar. Türkiye, Suriye topraklarını işgâl etmiş gibi göstermeye çalıştılar.

Oysa, PYD terör örgütün işgal ettiği yerlerde, birçok emperyalist devletlerin bayraklarıyla karşılaşıyoruz.

Zeytin Dalı Harekatında TSK ve ÖSO’nun halka şefkatle yaklaşmaları, Batının bütün oyunlarını ve yalan haberlerini ortaya çıkardı. Özetle; Zeytin Dalı harekâtının asıl amacı, terör örgütlülerini temizleyip, bölgeyi asıl sahiplerine teslim etmektir. Bölge sakinlerinin, tekrar evlerine güven ortamı içinde dönüşünü sağlamaktır. Ve bu adım adım gerçekleşmektedir.

Suriye Gündemi: ABD neden PYD terör örgütü üzerinden bölgede var olmaya çalıştı?

Ebu Nizar: ABD, PYD terör örgütüyle sanıldığının aksine maceraya girmedi. Bir hedefi vardı. Beğenelim veya beğenmeyelim, ABD, araştırma merkezleriyle ve kurumlarıyla çalışan bir devlettir.

Suriye’de ABD’nin bir hedefi vardı. Hedefi için bir piyona ihtiyacı vardı. Bu piyonla bölgede, fitne tohumlarını ekmek istediler. Arap – Kürt düşmanlığını oluşturmayı amaçladılar. Tarihi kardeşliğimize gölge düşürüp kıyamete kadar sürecek savaşlar icat etmeyi hedeflediler.

Hepimizin malumu, ABD, savaşın ve kaosun olduğu yerde halkları sömürüyor ve yönetiyor. ABD, bu metodu başka ülkelere uyguladığı gibi, Suriye’de de takip ederek uyguluyor. Bizim yapmamız gereken, fitnenin farkına varmak ve onu bertaraf etmektir. Kardeşliğimize zarar veren fitneleri bertaraf edecek irade ve azme sahip olmaktır.

Suriye Gündemi: PYD terör örgütünün, toplumsal karşılığı var mıdır?

Ebu Nizar: Kürt siyasi araştırmacıların açıklamalarına göre toplumsal karşılığı %20’ye bile ulaşmamaktadır.

Suriye Gündemi: Suriyeli Kürtler tarafından YPG’ye karşı silahlı mücadeleye katılanlar var mıdır? Varsa hangi gruplara katılmışlardır?

Ebu Nizar: Evet, askeri ve siyasi Kürt muhalifler bulunmaktadır. Suriye’deki ayaklanmanın başından itibaren vatanperver Kürtler, Rejime karşı ve PYD’ye karşı mücadele ettiler. İçlerinde Meşal El-Temo ve Mahmut Vali gibi toplum tarafından bilinen ve tanınan kişiler de vardı. Meşal El-Temo ve başka Kürt devrimci grupları askeri olarak mücadele ettiler.

Suriye Gündemi: Röportajımızın sonunda eklemek istediğiniz birşey var mı?

Ebu Nizar: Zeytin Dalı harekât zaferini kutluyorum, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Zeytin Dalının, buğday başağına dönüşmesini temenni ederim.

Suriye Gündemi: Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz