Türkiye’nin Yurtdışındaki Tek Toprağı: Süleyman Şah Türbesi
11 Haziran 2020

Süleyman Şah Kimdir?

Süleyman Şah’ın gerçek kimliği konusunda herhangi bir netlik söz konusu olmasa da Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Bey’in dedesi, Ertuğrul Gazi’nin de babası olduğu görüşü dile getirilmektedir. Bunun yanında 1. Kılıçarslan’ın babası Süleyman Şah olduğu görüşü de bulunmaktadır. Ancak Osman Bey’in oğluna Süleyman ismini vermesi, Süleyman Şah’ın Osman Bey’in dedesi olma ihtimalini güçlendiren bir neden olarak sayılmaktadır.

Caber Kalesi: 

Tarihi olarak yaklaşık 800 yıllık bir geçmişi olan Süleyman Şah Türbesi, 20 Ekim 1921 tarihinde dönemin mandateri Fransa ile Türkiye arasında yapılan anlaşma neticesinde Caber Kalesi mevkiinde bulunan Süleyman Şah Türbesi ve çevresi, yaklaşık 8.797 metrekarelik arazi Türk toprağı kabul edildi. 1922 yılında ise bölgede Türk Jandarmaların koruma görevi üstlenmesi sağlandı.

Karakozak Mevki:

1966 yılında Fırat Nehri üzerinde Tabka barajının yapılacağı ve Caber Kalesi’nin su altında kalma riskinden dolayı Suriye Hükümeti, Türkiye ile türbenin taşınması konusunda müzakerelere başladı. 1973 yılında Türkiye, türbenin Caber Kalesinden taşınmasını kabul ederek, Karakozak’ta 10.096 metrekarelik araziye taşıdı.

Eşme Köyü: 

2011 yılında Suriye’de başlayan protestoların ardından savaşa evrilen dönemin ardından bölgeden nükseden DEAŞ tehlikesi nedeniyle 22 Şubat 2015’te Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından icra edilen Şah Fırat Operasyonu ile Süleyman Şah türbesi, Türkiye sınırına yakın bir mevkideki Eşme köyüne taşındı.