Ulusal Özgürleştirme Cephesi’ne Katılan Gruplar
13 Eylül 2018

Ulusal Özgürleştirme Cephesi’ne Katılan Gruplar

28 Mayıs 2018 tarihinde İdlib ve çevresinde faaliyet gösteren 11 muhalif grubun birleştiklerini duyurması ile birlikte ‘Ulusal Özgürleştirme Cephesi’ kuruldu.

Ağırlık olarak İdlib ve çevresinde faaliyet gösteren gruplardan oluşan yeni oluşum içerisinde Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonuna katılan Feylak uş Şam, Ahrar uş Şam ve Zeytin Dalı operasyonuna katılan Nasr Ordusu ve 23. Fırka (Tümen) da bulunmaktadır.

Yeni oluşum içerisinde yer alan 11 muhalif grup; Feylak uş Şam, Nasr Ordusu, Özgür İdlib Ordusu, 1. Sahil Tümeni, 2. Sahil Tümeni, 1. Piyade Fırkası, 2. Ordu, Ceys el Nukba, Şuheda El İslam Dareyya, El Huriyye Tugayı ve 23. Fırka’dır.

Yeni oluşumun içerisinde bulunan Özgür İdlib Ordusu’da 22 Eylül 2016’da 3. Fırka, Sukur el Cebel (Dağ Şahinleri) ve Fırka Şimaliyye (Kuzey Fırka) adlı üç ÖSO grubunun birleşmesi ile oluşmuştu.

3 Ağustos tarihinde ise Ahrar uş Şam ve Nureddin Zengi Hareketinin oluşturduğu Suriye Kurtuluş Cephesi ve Ceys al Ahrar ve Sukur el Şam grupları da Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne dahil oldu. Böylelikle Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne katılım sağlayan 15 grup olmuştur.