Wagner Grubu
06 Mart 2018

Wagner Grubu

Kurulduğu tarihe ilişkin herhangi bir veri bulunmayan Wagner Grubu’nun ağırlığı Suriye’de ve ardından Ukrayna’da olmak üzere çatışma bölgelerinde faaliyet gösterdiği bilinmektedir.[1]

Wagner Grubunun paraları askerlerinin sayısı net olarak bilinmese de çeşitli haberlere ve akademik metinlere yansıyan şekilde 1.000 ila 3.000 arasında olduğu söylenmektedir.

Grubun liderliğini 2013 yılına kadar Rusya Ordusunda Yarbay olarak görev yapan Dmitriy Utkin’in yaptığı belirtilmektedir. Dmitriy Utkin, ABD’nin yaptırım listesinde bulunuyor.

Dmitriy Utkin’in 9 Aralık 2016 tarihinde Anavatan Kahramanları Günü resepsiyonuna katılarak Vladimir Putin eliyle madalya alması grubun devlet ile olan ilişkisinin nişanesi olarak görülmektedir.[2]

Grup üyelerinin Rusya’da tahsis edilmiş arazilerde her türlü silahı kullanabilecek şekilde ağır ve zorlu bir eğitime tabi tutuldukları ve ardından da çatışma bölgelerine transfer edildikleri ifade edilmektedir.

Wagner Grubunun paralı askerleri ortalama bir Rus subayından daha yüksek maaş aldığı ve rakamların 1.400 ila 4.500 dolar arasında değiştiği belirtilmektedir.[3]

Resmi olarak varlıkları bugüne dek kabul edilmeyen ve kanunen kuruluşu yasak olan Wagner Grubunun, ölen paralı askerlerinin cenazeleri ailelerine özel olarak gönderilmekte ve cenaze merasimi yapılmamaktadır.

7 Şubat 2018 tarihinde ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Deyr ez Zor’da düzenlendiği hava saldırılarında onlarca Wagner Grubu askerinin hayatını kaybettiği iddia edilmektedir. Bazı kaynaklar bu rakamı yüzlerce olarak ifade etmiştir.