YPG, Kafr Naya’da Demografik Dizayn Peşinde
29 Nisan 2021

Mültecilerin evlerine geri dönmelerindeki en büyük engel rejimin uyguladığı politikalar olarak bilinse de YPG’nin de bu konuda rejimden aşağı kalır yanı yok. Syria Report’un haberine göre, Halep’in kuzey kırsalında bulunan Kafr Naya köyüne hakim olan YPG güçleri, köyü ele geçirmelerinin üzerinden 5 sene geçmiş olmasına rağmen bölge sakinlerinin konut ve tarım arazilerine dönmelerini engelliyor.[1] YPG’nin bu arazi ve konutların bir kısmını kendi militanları ve rejim yanlısı militanlara peşkeş çektiğine dair iddialar da söz konusu haberde, kendine yer buldu. Yine köydeki sağlam pek çok bina YPG’nin askeri eğitim tesisleri ve idari binaları olarak kullanılıyor.

Afrin’e düzenlenen Zeytindalı Harekatı’ndan hatırlanacağı üzere Halep çevresinde Esed rejimi ile işbirliği yapan YPG unsurları aynı zamanda Rusya ile de yakın temas halindeler. Tel Rıfat ve çevresindeki işbirliğinin benzerini bölgede muhalif unsurların kuşatma altına alındığı yıllarda da sürdürmüş olan YPG, Kafr Naya köyünü 2016 Şubat ayında yoğun Rus hava desteği sonucu muhalif güçlerden ele geçirmişti. O dönem YPG tarafından ele geçirilen onlarca köy ve kasabanın halkı gibi Kafr Naya’daki siviller de bölgeyi terk ederken YPG de rejimin Halep’teki en önemli uzantılarından olan Nubl-Zahra hattındaki İran destekli milislere coğrafi olarak yakın bölgede konuşlanmayı başarmıştı.

YPG’nin 2016’de köyü ele geçirmesinin ardından köyü terk ederek muhaliflerin kontrolündeki bölgelere göç eden 5000 civarı sivil ile rejim kontrolündeki alanlara göç eden 500 sivilin geri dönüşlerine izin verilmezken işgalin ilk iki senesi YPG’nin Kafr Naya köyünü adeta bir üs haline getirmesine sahne oldu. Eğitim için kullanılan araziler ve binalara ek olarak YPG boştaki konutlara kendi militanlarının ailelerinin de yerleşmelerine izin verdi.

Zeytindalı Harekatı esnasında Afrin’in YPG’nin elinden çıkmasının ardından bölgeyi tahliye eden YPG militanları ve ailelerinden bir kısmı da Kafr Naya’ya yerleştiler. Bugün halihazırda köyde ikamet eden az sayıdaki Kafy Nayalı sivil ise 2016’da dahi köylerini terk etmeyen aileler.

Syria Report’un Kafr Naya’yı muhaliflerin hakimiyetindeyken yöneten yerel konsey yetkililerine dayandırdığı iddialara göre, Kafr Naya’da YPG tarafından kullanılan binalarda YPG’nin Devrimci Gençlik ofisleri, kadın komitelerine ait ofisler ve de kadın YPG militanlarının eğitildiği merkezler bulunuyor. Aynı muhalif kaynaklara göre, köyün YPG işgali öncesindeki demografik yapısında Arapların %80 Türkmenlerin ise %20lik bir payı vardı. YPG’nin sivillerin geri dönmesine engel oluşturduğu, bölgeye kendi militanlarını ve ailelerini getirip konutları örgütsel tesislere çevirdiği göz önüne alındığında kontrol altında bulundurdukları pek çok bölgede olduğu gibi Kafr Naya’da da küçük çaplı fakat keskin bir demografik mühendislik siyaseti izledikleri anlaşılmakta.

Ömer Behram Özdemir

[1] https://www.syria-report.com/kafr-naya-ypg-prevents-return-displaced-residents-shares-abandoned-properties-among-themselves , Erişim Tarihi: 28 Nisan 2021.