YPG/SDG'nin Petrol Anlaşması İmzaladığı ABD'li Hayali Şirket: Delta Crescent LLC
16 Eylül 2020

Delta Crescent Energy LLC

Şubat 2019’da enerji şirketi olarak ABD’nin Delaware eyaletinde kuruldu.

2020’de ABD tarafından verilen faaliyet lisansıyla şirket, Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG kontrolündeki sözde otonom yönetimle petrol anlaşması imzaladı.

Bu anlaşmaya göre, Delta Crescent Energy şirketinin sorumluluğu, Tel Brak, Tel Hamis ve Rumeylan gibi Haseke’nin kuzeydoğusunda yer alan petrol alanlarındaki tesislerin tadilatı, üretim kapasitesinin arttırımı, üretimin verimi ve petrolün uluslararası piyasalara nakli olarak belirlendi.

Delta Crescent Energy, Suriye’de petrol üretim ve ticaret faaliyetleri için ABD tarafından lisans verilen ilk ve tek şirket konumundadır. Söz konusu anlaşmada bahsi geçen faaliyet alanları ise halihazırda YPG kontrolünde bulunmaktadır.

Yeni bir şirket olan Delta Crescent Energy ile alakalı detaylı bilgi bulunmamakla birlikte ortaklarına dair kısmi bilgiler mevcuttur.

Ortakları içerisinde sektör profesyonelleri haricinde asker ve diplomatlar bulunmaktadır. Bilinen bazı ortakları, James Cain, James Reese, John P. Dorrier Jr.’dir.

James Cain

1957 doğumlu ABD’li diplomat ve hukukçudur. 2005-2009 arasında ABD’nin Danimarka Büyükelçisi olarak görev yapmıştır. Görevi esnasında özellikle terörizme karşı mücadele ve enerji güvenliği gibi alanlara odaklanmasıyla dikkat çekmiştir.

James Reese

Asker kökenli olan Reese, 25 sene boyunca ABD ordusunun en nitelikli birliklerinden Delta Gücü’nde çeşitli kademelerde görev almıştır. Görevinin son yıllarında Irak’ta el-Kaide unsurlarına karşı özel operasyonlarda yer alan Reese, 2007’de ABD ordusundan yarbay rütbesiyle emekli olmuştur. Emekliliğinin ardından TigerSwan adını verdiği uluslararası güvenlik şirketi kurarak bölgede çeşitli güvenlik hizmetleri vermiştir.

John P. Dorrier Jr.

Dorrier Jr, Ridgeway Arizona ,Amoco, Anschutz, BHP ve Seven Seas petrol şirketlerinde idari görevlerde bulunmuştur.. Kurucularından olduğu ve Suriye’de de petrol sondaj tecrübesi olan GulfSands Petrol şirketinde de bir dönem yöneticilik yapmıştır.